Sekrety udanego prania. Jak dbać o ubrania, żeby dłużej nam służyły?
Wszystko mamy ułatwione, bo są maszyny, które wyręczają nas w codziennych domowych obowiązkach. Kiedyś prało się w rzece, na tarze lub w luksusie typu pralka Frania. Dziś wystarczy włożyć brudne rzeczy, wlać żel lub wsypać proszek do prania, płyn do zmiękczania tkanin i gotowe. Udane pranie to takie, kiedy wyciągamy niepomięte ubrania, które nie tracą koloru, nie mają plam, nie są w sierści naszego pupila i pięknie pachną. Rzeczywistość bywa jednak inna. Czy można ją zmienić?
28.06.2017 | aktual.: 24.11.2017 11:19
Wyrzucamy 67 proc. ubrań z powodu wyblaknięcia koloru, nieschodzących plam czy zmechacenia. Rezultat? Kupujemy o wiele więcej ubrań niż kiedyś. Nie ufamy też naszym pralkom – 40 proc. konsumentów pierze swoje rzeczy ręcznie, między innymi z powodu wprowadzających w błąd metek. Nie wierzą, że pralka może wykonać równie delikatne pranie. A 50 proc. czuje się niekomfortowo, jeśli chodzi o dbanie o ubrania z wełny. Większość osób deklaruje, że zmieniłoby swoje nawyki dotyczące prania, jeżeli rzeczy miałyby dłużej im służyć. Co w takim razie zrobić, żeby pranie sprawiało nam przyjemność i sprostało naszym oczekiwaniom?
Wybór pralki
To nie lada problem. Na rynku jest dostępnych tyle modeli, że trudno się zdecydować. Oczywiście kwestia wyboru jest indywidualna, ale warto spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy. Producenci stawiają na jakość i stąd mnogość programów do prania, które dbają także o ekologię. Chodzi o pranie w trybie eko, które dobiera odpowiedni poziom wody do ilości ubrań czy redukuje czas prania, jak w przypadku pralek Electrolux i ich SensiCare System.
Patrz na metki
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest zwrócenie uwagi na metki i symbole prania, które wskażą nam, w jaki sposób prać daną tkaninę. W przeciwnym razie możemy być pewni, że ubrania stracą na jakości. Producenci tkanin są zobligowani do umieszczenia symboli wg normy z 2012 roku (PN-EN ISO 3758:20). Wyróżniamy pięć kategorii symboli i w zależności od tego, kto je produkował - mogą być podawane w różnej kolejności.
Kategoria pierwsza to maksymalna temperatura prania, druga to informacja, jaki program wybrać (np. z lub bez wirowania), trzecia kategoria - czy pierzemy daną tkaninę czy nie, czwarta dotyczy tego, w jaki sposób suszymy tkaniny, a piąta - jak prasujemy. Niestety producenci odzieży często nie wykorzystują nowych technologii, jakie oferują pralki. Badanie na podstawie którego producenci tworzą rekomendacje pielęgnacji, nie zostało zaktualizowane od lat 50. XX wieku! Dlatego warto zwracać uwagę, jakie są programy piorące i starać się korzystać z nowych technologii - np. zamiast prania ręcznego możemy dobrać program do tkanin delikatnych, który pomoże zachować ich trwałość.
Starajmy się prać w niskich temperaturach. Obniżając temperaturę z 40 na 30 stopni jesteśmy w stanie oszczędzić nawet do 60 proc. energii! Unikajmy prania chemicznego, w procesie którego wykorzystane są agresywne detergenty, negatywnie wpływające na włókna tkanin i środowisko naturalne. Częste pranie również źle wpływa na tkaniny, więc możemy posiłkować się częstym wietrzeniem bądź odświeżaniem ubrań parą (garnitury, płaszcze, itp.).
Warto też sortować rzeczy do prania – w ten sposób zrobimy wstępny podział pod konkretne programy, jakie mamy w pralkach.
Pranie zgodnie z programem
Dobierając odpowiedni program, mamy gwarancję, że wyciągniemy wszystko dobrze uprane. Producenci pralek oferują wiele rozwiązań, m.in. pranie bawełny, kurtek i płaszczy, syntetyków, funkcję odplamiania czy pozbycia się alergenów z tkanin. Idąc dalej, możemy mieć specjalny program do wełny, który powoduje, że swetry się nie zmechacą czy też inne ubrania nie będą wyglądały na pogniecione (w pralce Electrolux odpowiedzialny za to jest SteamCare System).
Po praniu
Ubrania i inne tekstylia po wypraniu wyciągamy jak najszybciej z pralki. Inaczej będą miały niemiły zapach i zamiast świeżości kojarzącej się z praniem otrzymamy coś, co świeżością nie jest. Korzystajmy z suszarek automatycznych, których technologia jest już tak zaawansowana, że dzięki specjalnym programom nie niszczy delikatnych tkanin jak jedwab czy wełna.
Sukces dobrego prania to: dobrej jakości ubrania, dobrze dobrane detergenty i dobre urządzenie. Jeśli odpowiednio przygotujemy się do prania, to efekt na pewno będzie taki, na jakim nam zależy. Dzięki temu dłużej będziemy się cieszyć naszymi ubraniami.
Materiał stworzony przy współpracy z Electrolux