Seniorzy natychmiast powinni złożyć te wnioski. ZUS ma na nie środki

Niewiele osób wie, że ZUS wypłaca nie tylko chorobowe, emerytury i renty, ale także dodatki do świadczeń, które wpływają bezpośrednio na sytuacje życiowe Polków. Kto może się o nie ubiegać?

Komu przysługują środki z dodatkowych świadczeń?
Komu przysługują środki z dodatkowych świadczeń?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Bartlomiej Magierowski

Seniorzy z pewnością słyszeli o popularnym dodatku pielęgnacyjnym, kompensacyjnym czy dodatku weterana poszkodowanego. Są jednak pewne świadczenia, które starszym obywatelom mogą zagwarantować przypływ niemałej gotówki.

Ryczał energetyczny - dodatek na prąd 

Na stronie ZUS znajdziemy informację dotyczącą ryczałtu energetycznego, czyli dodatkowego świadczenia pieniężnego, które pozwala obniżyć opłaty związane z korzystaniem z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe.

Ryczałt przysługuje: 

- kombatantom i innym osobom uprawnionym, 

- żołnierzom zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,

- wdowom lub wdowcom – emerytom i rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych

- wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającym emeryturę lub rentę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Katarzyna Skrzynecka już odkłada na emeryturę! "Za 35 złotych miesięcznie nie da się przeżyć"

Wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego (ZUS-ERK) dostępny jest na stronie internetowej oraz w placówkach ZUS. Można go złożyć w każdym czasie stacjonarnie lub online. Oprócz wniosku o świadczenie emerytalne należy złożyć pozostałe dokumenty, które szczegółowo opisane są na portalu zus.pl

Seniorzy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia od ZUS
Seniorzy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia od ZUS© Adobe Stock

Według danych za dnia 1 marca 2023 roku, świadczenie na rzecz ryczałtu energetycznego wynosiło 255,17 zł. Ta kwota jest jednak ruchoma i co roku aktualizowana przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jest ona publikowana do siódmego dnia roboczego lutego każdego roku w dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Tajne nauczanie w trakcie okupacji - komu należy się dodatek?

Osoby uprawnione do renty lub emerytury, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie, a także seniorzy, którzy przed 1 września 1939 roku nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej i byłego Wolnego Miasta Gdańsk, mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie wypłacane przez ZUS.

ZUS ma dla seniorów i rencistów dodatek za tajne nauczanie
ZUS ma dla seniorów i rencistów dodatek za tajne nauczanie© Adobe Stock | feliks szewczyk

W tym roku dodatek za tajne nauczanie wynosi 294,39 zł. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek o jego przyznanie, a także zaświadczenie właściwego kuratorium oświaty. Niezwłocznie po otrzymaniu takiego zaświadczenia należy złożyć wniosek o dodatek za tajne nauczanie. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika w najbliższej jednostce ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu) lub za pośrednictwem placówki pocztowej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)