Zagraniczne sanatorium za darmo. ZUS opłaci pod jednym warunkiem

Zagraniczne sanatorium za darmo. ZUS opłaci pod jednym warunkiem

Istnieje możliwość wyjazdu do sanatorium poza granicami kraju
Istnieje możliwość wyjazdu do sanatorium poza granicami kraju
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
02.05.2023 15:15, aktualizacja: 02.05.2023 16:16

Rocznie w Polsce z leczenia w sanatoriach korzysta wiele osób. Nie każdy ma jednak świadomość, że na koszt NFZ możliwy jest także pobyt w ośrodku położonym poza granicami naszego kraju. Jak wygląda taka procedura?

Chętnych na leczenie uzdrowiskowe w Polsce jest wielu, a rodzime sanatoria przez cały rok przeżywają oblężenie. Jest to bowiem często kontynuacja leczenia szpitalnego, a z turnusów korzystają m.in. osoby po urazach lub chorujące przewlekle. Przebywający w sanatoryjnych ośrodkach pacjenci mogą korzystać z bogatej oferty zabiegów, dostosowanych do leczenia konkretnych schorzeń. Okazuje się, że taki odpoczynek jest możliwy nie tylko w Polsce.

Zagraniczny wyjazd do sanatorium na NFZ

Jak informuje na swojej stronie NFZ, tego typu leczenie może się odbywać także poza granicami kraju, w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej. Aby z tego skorzystać, należy złożyć do Funduszu wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skierowanie zostanie następnie rozpatrzone przez zatrudnionego w NFZ lekarza specjalistę w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który sprawdzi celowość leczenia.

Jeśli jego decyzja będzie pozytywna, pacjent otrzyma pisemną informację zawierającą ewidencyjny numer skierowania, wynik oceny medycznej i przewidywany czas oczekiwania na leczenie. Z tym zaś może zrealizować skierowanie w uzdrowisku znajdującym się na terenie Unii Europejskiej lub EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu).

O tym warto pamiętać

Sama realizacja świadczenia za granicą przebiega w ten sam sposób co w Polsce. Ważne jednak, aby miejscowość, do której się wybieramy, była uznawana w tym państwie za uzdrowiskową. Jak czytamy na stronie NFZ, musi też "prowadzić leczenie z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych".

Ponadto liczba zabiegów, jakie będzie się pobierało w zagranicznym sanatorium, musi odpowiadać liczbie zabiegów udzielanych w Polsce i wynika ona ze wskazanego przez zatrudnionego w NFZ specjalistę. W przypadku leczenia dorosłych (sanatoryjnego i uzdrowiskowego leczenia szpitalnego), dzieci od 3 do 6 lat (przebywających pod opieką dorosłych), a także nieletnich od 7 do 18 roku życia - muszą to być co najmniej 54 zabiegi podczas trwającego 21 dni turnusu.

Procedura przed wyjazdem

Pacjent sam wybiera zagraniczne uzdrowisko, w którym chce zrealizować leczenie w ramach dyrektywy transgranicznej. Powinien jednak pisemnie poinformować ZUS o tej decyzji. Konieczne jest także wystąpienie o oryginał skierowania, które może się przydać do skorzystania z konkretnych zabiegów już na miejscu. Należy także wystąpić o zgodę administracyjną do realizowania leczenia za granicą.

Po uzyskaniu powyższych dokumentów można już wyjechać na leczenie do wybranego ośrodka, w pełni pokrywając wszystkie koszty. O ich zwrot należy ubiegać się już po powrocie, na podstawie złożonego wniosku.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta