Trwa ładowanie...

Podwyżka emerytury bez udziału ZUS-u. Wystarczy prosty wniosek

200 plus to dodatek wypłacany do emerytur. Pierwsze pieniądze trafiły już na konta seniorów. Nie każdy jednak je dostanie. Świadczenie obejmuje osoby, które służyły w dwóch, konkretnych zawodach.

Niektórzy emeryci mogą liczyć na dodatek w wysokości 200 złNiektórzy emeryci mogą liczyć na dodatek w wysokości 200 złŹródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski
d40oelj
d40oelj

Oprócz waloryzacji emerytur, a także wypłacaniu tzw. trzynastek oraz czternastek, emeryci mogą dostać jeszcze inne dodatki do emerytury. Jednym z nich jest 200 plus.

200 plus dla emerytów - o tym należy pamiętać

200 plus to potoczna nazwa świadczenia ratowniczego, które przysługuje emerytowanym ratownikom górskim oraz strażakom z OSP. Nie wystarczy jednak samo uczestnictwo w strukturach ratowniczych. Należy spełnić konkretne warunki.

Po pierwsze, emeryci muszą wykazać, że przez wiele lat byli aktywnymi TOPR, GOPR lub OSP. W przypadku mężczyzn mowa tu o 25 latach czynnego uczestnictwa, a w wypadku kobiet - 20 lat. Co istotne, przy obliczaniu czynnej pracy jako ratownik czy strażak ochotnik nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat.

d40oelj

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Katarzyna Skrzynecka już odkłada na emeryturę! "Za 35 złotych miesięcznie nie da się przeżyć"

Ustawodawca postawił jeszcze jeden warunek. To wymóg uczestnictwa w akcji ratunkowej przynajmniej raz w roku w trakcie sprawowania funkcji jako ratownik lub strażak OSP.

Ostatnim wymaganiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Oznacza to, że kobiety, które chcą ubiegać się o 200 plus, muszą mieć skończone 60 lat, a mężczyźni 65. Nie ma możliwości wystąpienia o świadczenie przed osiągnięciem tego wieku.

d40oelj

Jak złożyć wniosek o 200 plus?

Wniosek o 200 plus dodatku do emerytury powinniśmy złożyć u komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Najlepiej zgłosić się do jednostki znajdującej się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Emeryci uprawnieni do uzyskiwania świadczenia ratowniczego otrzymają pieniądze do 15. dnia każdego miesiąca. Świadczenie ratownicze wypłacane jest bez względu na wysokość podstawowej emerytury i przyznawane jest dożywotnio.

Wypłatą 200 plus zajmuje się Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie bierze udziału w przyjmowaniu wniosków czy wypłacaniu 200 plus.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40oelj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40oelj