UrodaSiwienie mamy w genach

Siwienie mamy w genach

Siwienie mamy w genach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
01.12.2009 19:38, aktualizacja: 07.06.2010 00:47

Siwienie włosów zależy w większym stopniu od genów niż czynników środowiskowych, takich jak styl życia czy stres - wynika z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii oraz Danii.

Siwienie włosów zależy w większym stopniu od genów niż czynników środowiskowych, takich jak styl życia czy stres - wynika z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii oraz Danii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "PLoS One".

W dzisiejszych czasach panuje moda na młodzieńczy wygląd. Ta pogoń za młodością przyczyniła się do rozkwitu przemysłu kosmetycznego oraz chirurgii plastycznej. Nie ma jednak pewności czy cechy wyglądu, które decydują o tym na ile lat wyglądamy, zależą od czynników środowiska czy od genów.

Aby to sprawdzić, brytyjsko-duński zespół naukowców przebadał 102 pary duńskich bliźniaczek, zarówno jedno- jak i dwujajowych, w wieku od 59 do 81 lat. Zebrano też dane wśród 162 Brytyjek między 45 a 75 rokiem życia.

Analizowano różne zmiany pojawiające się w procesie starzenia, jak obecność zmarszczek na twarzy, przebarwienia związane z wiekiem, wiotczenie ust czy siwienie włosów. To od tych cech zależy, czy kobieta wygląda na swój wiek, czy też młodziej lub starzej.

Analiza wykazała, że obecność zmarszczek, przebarwień związanych z wiekiem oraz fotouszkodzeń skóry mniej więcej w równym stopniu zależy od genów, jak i czynników środowiskowych, takich jak styl życia.

Natomiast na siwienie włosów wpływ mają głównie geny. Naukowcy zaobserwowali, że bliźnięta jednojajowe, które mają identyczny zestaw genów, traciły kolor włosów w podobnym wieku. Znacznie więcej różnic wykazywały bliźnięta dwujajowe, które różnią się pod względem genetycznym jak zwykłe rodzeństwo.

Jak komentuje główny autor pracy dr David Gunn, badanie te sugerują, że czynniki środowiskowe nie mają tak istotnego wpływu na siwienie, jak sądzono do tej pory.
- Wskazują one, że niezależnie od tego jak stresujące życie prowadzi kobieta, istnieją silniejsze czynniki odpowiedzialne za proces siwienia - wyjaśnia.

Z kolei Nina Goad z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów przypomina, że dotychczas zidentyfikowano niewiele czynników zewnętrznych, które mogą przyspieszać utratę koloru włosów. Istnieją dowody wskazujące, że działać tak może np. kontakt z niektórymi chemikaliami.

W najnowszych badaniach, geny okazały się mieć również duży wpływ na tworzenie się zakoli i wiotczenie warg. Z kolei, rzednięcie włosów było w dużym stopniu zależne od czynników środowiska.

Ogólnie, kobiety wyglądające młodo na swój wiek maja pełne usta, unikają ekspozycji na słońce i mają geny chroniące je przed wczesnym siwieniem i powstawaniem zmarszczek, konkludują autorzy pracy.

Źródło artykułu:PAP