Skuteczny żel antybakteryjny. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i co powinien mieć w składzie?
Od kilku tygodni ze względu na epidemię koronawirusa, żel antybakteryjny stał się produktem, który jest poszukiwany w pierwszej kolejności. W aptekach oraz drogeriach stacjonarnych zaczyna go brakować, co wiąże się z internetowym zakupem podobnych środków higienicznych. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jaki żel antybakteryjny kupić, skorzystaj z poniższego poradnika.
06.04.2020 | aktual.: 06.04.2020 16:57
Mycie rąk to podstawowy sposób na pozbycie się wszelkich wirusów przenoszonych drogą kropelkową, w tym także koronawirusa. Pamiętając, o dokładnym myciu dłoni przez 30 sekund, zapewnisz sobie odpowiednią ochronę. Dobrze mieć także pod ręką żel antybakteryjny, który odkazi skórę, gdy nie masz dostępu do wody i mydła.
Dlaczego warto kupić żel antybakteryjny?
W dobie epidemii koronawirusa, większość osób jest przerażona możliwym zakażeniem i skutkami COVID-19. Obok codziennej higieny osobistej, w tym regularnego i dokładnego mycia rąk, bardzo ważnym i równie skutecznym sposobem na uchronienie się przed koronawirusem jest korzystanie z żelu antybakteryjnego. Najlepiej sprawdza się w sytuacjach kryzysowych, czyli takich, kiedy nie możesz bezpośrednio skorzystać z wody i mydła. Żel działa na sucho, a przy tym błyskawicznie, więc warto mieć go zawsze przy sobie.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Jak się przed nim uchronić?
Co powinien zawierać w sobie żel antybakteryjny?
Najważniejszym i podstawowym składnikiem każdego żelu antybakteryjnego jest alkohol, który ma właściwości antyseptyczne, a przy okazji również pełni rolę substancji konserwującej. Dzięki temu skutecznie odkazisz dłonie, zabijając przy tym drobnoustroje żyjące na skórze. Pamiętaj, aby przed zakupem żelu antybakteryjnego dobrze przyjrzeć się liście składników – unikaj wszelkich produktów z triclosanem. To składnik, który używany w nadmiarze może spowodować uodpornienie bakterii na działanie antybiotyków. Może być także obecny w innych kosmetykach, więc łatwo można przesadzić z jego ilością.
Żel antybakteryjny – dodatki do alkoholu
Do produkcji żeli antybakteryjnych wykorzystuje się etanol o stężeniu 60-70%. Drugim alkoholem w kolejności może być izopropyl zwalczający bakterie oraz grzyby – nie musi być go zbyt dużo w składzie. Niestety, ale paradoksalnie zawartość alkoholu w żelu antybakteryjnym powoduje wysuszenie dłoni, dlatego też producenci bardzo często dodają jeszcze inne składniki niwelujące ten nieprzyjemny efekt. Możesz spotkać się z żelami antybakteryjnymi zawierającymi w sobie aloes, olej rycynowy, glicerynę czy ekstrakt z liści bawełny. Jeżeli szukasz konkretnego produktu, pomyśl nad zakupem sprayu do rąk AntiBacter – zawiera w sobie 65% alkoholu, aloes i glicerynę. Jeżeli natomiast szukasz czegoś małego do torebki, skorzystaj z żelu marki Clean&Clear.