FitnessSlackline - chodzenie po taśmach i linach

Slackline - chodzenie po taśmach i linach

Slackline - chodzenie po taśmach i linach
Źródło zdjęć: © iStock.com | mbolina

14.11.2018 19:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Slackline (ang. slackline - luźna lina) to sport polegający na chodzeniu po taśmie o średnicy ok. 2-3 cm zawieszonej między dwoma punktami, np. drzewami, i wykonywaniu różnych akrobacji. Sport ten jest wymagający - sportowiec musi mieć dobrą kondycję i równowagę. Jak zacząć trenować slackline?

Slackline - historia

Slackline to sport, który powstał w Kaliforni na początku lat 80. XX wieku. Za twórców slackline uważa się Adama Grosowsky’ego oraz Jeffa Ellingtona. Sztuka skackline zaczęła się od chodzenia po łańcuchach okalających parking. Później slacklinerzy chodzili po linach wspinaczkowych, a dopiero potem po taśmach.

Z czasem sport ten dotarł także do Polski. Pierwsze zawody w slacklingu zorganizowano w Sokolnikach koło Jeleniej Góry 20 maja 2006 roku. Zawody te nosiły nazwę Skackline Masters 2006 i brały w nich udział tylko cztery osoby. Z roku na rok sport ten zyskuje coraz więcej zwolenników, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Slackline - odmiany

  • Slackline to sport, który ma trzy podstawowe odmiany:
  • Trickline - polega na chodzeniu po taśmie o szerokości od 3-5 cm i długości 10-25 m. Taśmy są mocno napięte, zawieszone na wysokości kilkudziesięciu centymetrów, dzięki czemu można wykonywać różne triki, tj. skoki, obroty, salta itd. Jest to najpopularniejsza odmiana slackline, ponieważ nie wymaga dużych przestrzeni i pozwala wykonywać wiele akrobacji.
  • Longline - polega na chodzeniu po taśmie o długości powyżej 50 m. Taśma umieszczona jest na wysokości powyżej 1 metra. Ta odmiana slacklingu polega na pokonaniu jak największych odległości. Do tego typu slacklingu potrzebne są zaawansowane systemy bloczków.
  • Highline - to najbardziej widowiskowa odmiana slacklingu polegająca na chodzeniu po linie zawieszonej na dużych wysokościach, np. między skałami, budynkami (Urban Highline), drzewami (Tree Highline) itd. Trenując tę formę slacklingu potrzebujemy specjalnych uprzęży oraz lonży, które zabezpieczą nas przed upadkiem. Highline to sport ekstremalny, przeznaczony dla doświadczonych i zaawansowanych osób.

Slackline - jak zacząć trenować slackline?

Slackline to sport trudny i wymagający. Aby nabyć wprawy w wykonywaniu akrobacji i utrzymaniu równowagi, na początek zaleca się chodzenie po taśmie o długości 5-7 m zawieszonej na wysokości 50 cm. Ważne, aby stopy stawiać blisko ciała wzdłuż taśmy, w innym przypadku możemy spowodować większe drgania, a co za tym idzie, trudniej będzie utrzymać nam równowagę.

Gdy już opanujesz chodzenie po taśmie możesz zacząć trenować np. stanie na jednej nodze. Później ćwiczyć inne akrobacje i eksperymentuj z różnymi odmianami slacklingu.

Slackline - sprzęt

Slackline to sport, do którego potrzebujemy kilku akcesoriów:

  • elastyczna taśma - w zależności od odmiany slackline taśmy różnią się długością, szerokością i elastycznością. Cena taśmy do slackline to ok. 90-350 zł.
  • napinacz, dzięki któremu możemy odpowiednią napiąć taśmę lub linę. Cena napinacza do slackline to ok. 65 zł.
  • pętle stanowiskowe - służy do łączenia napinaczy. Cena pętli stanowiskowych to ok. 10 zł.
  • zestaw, czyli taśma, napinacz i pętle to koszt ok. 350 zł.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także