Słodki, domowy kosmetyk. Cukrowy peeling do ciała
Jesień i zima to czas, kiedy skóra traci swój kolor i blask. To głównie wina czynników zewnętrznych, takich jak niewielka ilość słońca oraz wszechobecny pył i spaliny. Z drugiej strony powodem może być również nieodpowiednia pielęgnacja. W tym wypadku można sobie poradzić z pozbawioną blasku skórą przy pomocy domowych sposobów. Jeśli dotychczas używałaś cukru tylko do słodzenia herbaty, to najwyższy czas na zmiany.
07.11.2017 | aktual.: 07.11.2017 16:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Doskonałym sposobem będzie zastosowanie peelingu cukrowego. Poniżej prezentujemy jego zalety, a także podpowiadamy, jakich składników użyć, aby wyciągnąć jak najwięcej z cukru.
Peeling nie tylko wiosną
Za matowienie skóry odpowiada martwy naskórek, który naturalnie powinien samoistnie się złuszczyć, ustępując miejsca nowemu. Czasem jednak nasze ciało nie daje sobie rady z usunięciem starego naskórka, a wtedy należy mu pomóc. To dlatego podstawą dobrego peelingu są drobinki, które podczas delikatnego masażu skóry złuszczą martwy naskórek. Dzięki temu nie tylko rozjaśnisz skórę, pozbędziesz się przebarwień i nienaturalnej bladości, ale i również przyspieszysz naturalny proces odbudowy skóry. Najważniejsza jest systematyczność. Możesz na przykład wyrobić sobie nawyk robienia peelingu twarzy przed nałożeniem maski nawilżającej lub poprzedzić depilację ciała odżywczym, cukrowym masażem – dzięki temu zapobiegniesz wrastaniu włosków. Regularne peelingi raz lub dwa razy w tygodniu pozwolą ci utrzymać jedwabiście gładką i naturalną skórę przez trudne, jesienno-zimowe miesiące. Uważaj jednak na wrażliwą skórę twarzy - zbyt częste zabiegi mogą prowadzić do podrażnień.
Z czym to się smaruje
Bazą domowych peelingów jest przede wszystkim odpowiedniej jakości, gruby cukier. Najlepiej sprawdzi się trzcinowy, który w procesie produkcji nie jest poddawany oczyszczaniu, więc posiada nieco więcej składników odżywczych niż cukier biały lub brązowy. Trzeba być ostrożnym przygotowując peeling do twarzy, tam skóra jest o wiele bardziej delikatna, dlatego lepiej wybrać nieco drobniejsze kryształki. Drugim ważnym składnikiem jest natłuszczająca i nadająca poślizgu oliwa. Można stosować również zamienniki, na przykład sok z aloesu, który dodatkowo ma właściwości łagodzące, lub nawet oliwkę dla dzieci. Do tak przygotowanej papki, składającej się z ½ szklanki cukru i dwóch łyżek stołowych oliwy, dodajemy również dwie łyżki miodu, który ma właściwości antybakteryjne. Aby zapewnić skórze odpowiednie odżywienie, możemy również dodać do masy nieco soku z owoców cytrusowych – grejpfruta lub cytryny, lub kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Warto również pamiętać, że tak przygotowany peeling możemy przechować najwyżej przez dwa dni, później traci swoje właściwości.
Pielęgnacja dla dłoni, łokci i stóp
Tak przygotowany peeling nakładamy na ciało podczas kąpieli lub prysznica i delikatnie wmasowujemy okrężnymi ruchami. Regularne złuszczanie naskórka wyrówna koloryt skóry, pobudzi ją do szybszej regeneracji i sprawi, że będzie łatwiej wchłaniać odżywcze substancje. Dodatkowo masaż pobudzi krążenie, co pomoże w walce z cellulitem. Przy pomocy tego peelingu poradzisz sobie również ze zrogowaciałym naskórkiem na stopach, łokciach i kolanach. Wystarczą regularne, cotygodniowe zabiegi, aby pozbyć się tej krępującej przypadłości na długi czas. Słodko-słony peeling z dodatkiem soli i soku z cytryny jest zbawienny dla dłoni, które są najbardziej narażone na niesprzyjające warunki pogodowe. Odpowiednio je wygładzi i zapobiegnie przebarwieniom.
Cukier znajdziesz również w drogerii
Wybierając cukrowy peeling masz pewność, że do jego przygotowania używasz naturalnych i ogólnodostępnych składników. Jeśli jednak potrzebujesz bardziej zaawansowanej pielęgnacji, możesz udać się do kosmetyczki lub zaopatrzyć się w specjalne gotowe peelingi. Ich formułę wzbogacono o odżywcze olejki i ekstrakty, które mają za zadanie jeszcze lepiej odżywić i nawilżyć skórę. Wadą domowego peelingu jest krótki czas przechowywania. Kupując specjalny preparat za niewielkie pieniądze, możemy go używać przez parę miesięcy.
W sezonie jesienno-zimowym dbanie o dobrą kondycję skóry jest niezwykle ważne. Jeśli odpowiednio wcześnie przygotujesz ją na trudne warunki zewnętrzne, będziesz mogła cieszyć się jedwabiście gładką skórą przez cały rok.