Blisko ludziŚlub symboliczny. Na czym polega?

Ślub symboliczny. Na czym polega?

Ślub symboliczny. Na czym polega?
Źródło zdjęć: © Getty Images
Klaudia Stabach
20.05.2020 12:18, aktualizacja: 20.05.2020 13:48

Ślub symboliczny jest dobrą alternatywą dla par, które chcą publicznie zadeklarować sobie miłość i wierność, ale z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą zrobić tego w kościele czy w urzędzie stanu cywilnego.

Od lat najpopularniejszą formą zaślubin w Polsce jest ślub konkordatowy, który odbywa się w kościele, ale jednocześnie nowożeńcy składają podpis na dokumentach z urzędu stanu cywilnego.

Ślub symboliczny - na czym polega?

Jednak nie każda para może wstąpić w związek małżeński, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ślub symboliczny. Osoby, których związek jest niezgody z zasadami prawa, czyli np. pary nieheteroseksualne lub osoby, które już kiedyś wstąpiły w związek małżeński i nie uzyskały unieważnienia ani rozwodu.

Ślub symboliczny polega na złożeniu sobie przysięgi o dowolnej treści, która nie niesie za sobą żadnych konsekwencji w przypadku rozstania. Pary deklarują sobie miłość, wierność i uczciwość przed mistrzem ceremonii. Taką osobą może być każdy, bo nie potrzeba mieć ukończonych żadnych kursów ani uprawnień.

Na zachodzie ślub symboliczny staje się coraz bardziej popularny, dlatego pojawili się profesjonalni mistrzowie ceremonii, których można wynająć. Po zaślubinach pary często decydują się na zabawę w gronie najbliższych, która przypomina tradycyjne wesele z muzyką i tortem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także