Soda oczyszczona - nie tylko w kuchni

To prawdziwy środek-cud. Jeden z najpopularniejszych dodatków do wypieków ma kilkadziesiąt innych zastosowań. Soda oczyszczona, bo o niej mowa, nie tylko jest tania, ale także ekologiczna.

Soda oczyszczona - nie tylko w kuchni
Źródło zdjęć: © 123RF

To prawdziwy środek-cud. Jeden z najpopularniejszych dodatków do wypieków ma kilkadziesiąt innych zastosowań. Sprawdza się przy usuwaniu plam i czyszczeniu powierzchni, ale także jako niezastąpiony kosmetyk i naturalny lek. Soda oczyszczona, bo o niej mowa, nie tylko jest tania, ale także ekologiczna. Aż trudno uwierzyć, że małe opakowanie białego proszku może z powodzeniem zastąpić całą półkę detergentów lub zadbać o ciało i włosy lepiej niż zestaw kosmetyków.

Uroda
Soda oczyszczona pozwala pielęgnować urodę – dosłownie – od stóp do głów. Zmieszana z wodą to jeden z najlepszych naturalnych peelingów do twarzy i całego ciała. Z trzech łyżeczek proszku i jednej łyżeczki wody przygotuj roztwór o konsystencji pasty i wcieraj w skórę. Podobna mieszanina jest też niezwykle pomocna w walce z trądzikiem. Jeśli nałożysz jej niewielką ilość na wypryski, pomoże je wysuszyć. Sodę z powodzeniem można stosować również zamiast mydła. Nie tylko skutecznie oczyści brudne dłonie i pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu (np. po krojeniu cebuli), ale też wygładzi skórę. Dodana do kąpieli, może sprawdzić się lepiej niż niejeden żel pod prysznic. Neutralizuje kwasy i usuwa łój. Przydaje się też w pielęgnacji stóp. 2-3 łyżki sody wrzucone do miski z ciepłą wodą, w której moczymy stopy, zmiękczą skórę i pomogą lepiej usunąć stwardnienia i martwy naskórek.

Soda powinna także znaleźć się w obowiązkowym zestawie do manikiuru. Dokładnie czyści paznokcie i zmiękcza skórki. Okazuje się ponadto, że ten biały proszek, wtarty pod pachami, może zastąpić dezodorant. Znany jest również ze swoich właściwości wybielających. Warto umoczyć w nim szczoteczkę przy każdym myciu zębów. Nie tylko zadba o ładny uśmiech, ale także o świeży oddech. Wodorowęglan sodu przydaje się ponadto w pielęgnacji włosów. Jedna łyżeczka dodana do szamponu usunie zabrudzenia i je zmiękczy.

Zdrowie

Soda znakomicie funkcjonuje jako bezpieczny i skuteczny lek. Warto ją mieć w domowej apteczce, gdyż przydaje się między innymi w zaburzeniach dotyczących układu pokarmowego. Pozwoli pozbyć się zgagi, złagodzi ból brzucha, wyleczy niestrawność. Do szklanki ciepłej wody wsyp łyżeczkę proszku i wypij. Sięgnij też po sodę, kiedy boli cię gardło. Tu do jego przepłukania wykorzystaj taką samą miksturę, ewentualnie wzbogacając ją o kilka kropli cytryny. Ten związek chemiczny okazuje się również niezwykłym remedium na ukąszenia owadów czy swędzącą skórę. Maź sporządzona z sody i wody przynosi ulgę podrażnionym miejscom, nieoceniona może się okazać na przykład w przypadku ospy.

Włoski onkolog, dr Tullio Simoncini postawił natomiast bardzo odważną tezę, dotyczącą jej dobroczynnego działania na zdrowie. Stwierdził, że skutecznie pomaga walczyć z rakiem. Zdaniem naukowca, nowotwory piersi i pęcherza moczowego są wywoływane przez grzyb i w 99 procentach przypadków można je wyleczyć w sześć dni, aplikując proszek bezpośrednio na chore miejsce.

Natomiast inny lekarz, dr Volney S. Cheney z USA, jest przekonany, że soda oczyszczona zapobiega przeziębieniom i grypie, a w przypadku, gdy doszło już do infekcji – pozwala skutecznie z nią walczyć. Poprawę widać już po trzech dniach. Zaczynamy od sześciu dawek dziennie po pół łyżeczki proszku rozpuszczonego w szklance chłodnej wody, drugiego dnia zmniejszamy je do czterech, a ostatniego do dwóch. Można kontynuować przyjmowanie sody, w takich samych proporcjach codziennie po obudzeniu, aż do całkowitego ustąpienia symptomów choroby.

Łazienka

Zamiast agresywnych, toksycznych środków do czyszczenia powierzchni (które przy okazji bardzo niszczą dłonie), można z powodzeniem zastosować sodę oczyszczoną. Suchy proszek skutecznie usunie brud z umywalki, wanny czy toalety, nie zostawiając przy tym żadnych zarysowań. Kiedy natomiast spryskamy nim gąbkę, staje się niezastąpiony w myciu szklanych powierzchni, kafelków, a nawet zasłon prysznicowych. Soda dodana do prania (pół szklanki na jeden załadunek pralki) sprawi, że ubrania będą świeższe i miękkie. Możesz być także pewna, że nie pozostaną na nich żadne plamy.

Warto ją także zastosować do czyszczenia grzebieni czy szczotek. Gromadzi się na nich łój, więc choć raz w miesiącu dobrze zanurzyć te przybory w roztworze przygotowanym z ciepłej wody i dwóch łyżeczek sody. Biały proszek bez trudu usuwa także większe zabrudzenia, na przykład ze sprzętu sportowego. Jeśli więc na przykład masz do wyczyszczenia kije golfowe, może okazać się bardzo pomocny. Pozwoli też pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Pół szklanki sody wsypane do odpływu w umywalce czy w wannie i spłukane ciepłą wodą zneutralizuje odór.

Kuchnia

Tłuste naczynia, przypalone garnki, zarastający brudem piekarnik – z tym wszystkim pozwoli się uporać soda oczyszczona. Kiedy spryskasz nią nawilżoną gąbkę, bez problemu usunie brud z kuchenki, mikrofalówki, piecyka czy lodówki. Podobnie jak w łazience, tu także możesz wykorzystać ją do przepychania zlewu. Aby wzmocnić efekt, wsyp pół szklanki sody i zalej podwójną ilością octu. Pozwól chwilę pobulgotać tej mieszaninie, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Wodorowęglan sodu zadba również o zapach w lodówce i szafkach kuchennych (wystarczy umieścić otwartą torebkę z proszkiem na jednej z półek) oraz usunie zapach kawy z naczyń i sztućców. Pozbędziesz się też przykrego zapachu z kosza na śmieci, jeśli wsypiesz do niego trochę sody. Dodatkowo, możesz z niej skorzystać, chcąc dokładnie umyć owoce. Jej właściwości czyszczące sprawdzają się znakomicie nie tylko w przypadku produktów spożywczych, tłustych garnków czy zabrudzonych urządzeń kuchennych, lecz także przy polerowaniu sztućców czy odświeżaniu biżuterii.

Pokój gościnny

Jego przytulność często zakłócają zapachy, które przesiąkają tapicerkę i firany. Nawet gdy nikt w domu nie pali i nie macie zwierząt, sofa czy fotele mogą pachnieć nieświeżo (chociażby z powodu woni docierających regularnie z kuchni). Od czasu do czasu warto więc zadbać o wyposażenie pokoju gościnnego, rozsypując sodę oczyszczoną po łóżku, fotelach i dywanie. Dobrze zostawić ją w tych miejscach na kilkadziesiąt minut, a nawet – w miarę możliwości – na parę godzin, a po upływie tego czasu sprzątnąć odkurzaczem.

Jeżeli natomiast chcesz mieć lśniące podłogi, do wiadra z wodą dodaj pół szklanki sody i dopiero wtedy chwyć za mopa. Biały proszek poprawi też wygląd mebli, jeśli przy ich przecieraniu na wilgotną gąbkę lub ściereczkę nałożysz jego niewielką ilość. Jest także coś dla miłośników świeżych kwiatów. Chcąc przedłużyć ich żywotność, do wazonu dodaj łyżeczkę sody.

Sypialnia

Do szuflady z bielizną możesz włożyć skarpetkę wypełnioną sodą oczyszczoną i zawiązaną w supeł. To pozwoli utrzymać ładny, świeży zapach. Podobną metodę warto zastosować w szafce na buty i w garderobie. Soda pomoże też zadbać o pościel i ręczniki. Będą milsze, kiedy piorąc je w pralce do proszku dodasz pół szklanki tej substancji.

Garaż

Soda oczyszczona zmieszana z wodą dobrze czyści i poleruje powierzchnie chromowane, z powodzeniem możesz wykorzystać ją więc myjąc samochód. Usunie też brud z chodniczków i siedzeń oraz znacznie lepiej niż jakiekolwiek odświeżacze powietrza zadba o ładny zapach w aucie. Raz na jakiś czas zastosuj podobną metodę co w przypadku usuwania odoru z pokoju gościnnego, tj. rozsyp proszek na tapicerce, odczekaj kilkanaście-kilkadziesiąt minut (im dłużej, tym lepiej) i wciągnij go odkurzaczem.

Inne zastosowania

Wodorowęglan sodu to skuteczny środek nie tylko w walce z ukąszeniami owadów, ale także z niechcianymi intruzami w domu. Jeżeli chcesz się pozbyć mrówek, zmieszaj sodę oczyszczoną i sól (w proporcjach 1:1) i rozsyp w miejscach, które zaatakowały. Proszek może okazać się również pożyteczny w przypadku zwierząt domowych. Kiedy twój pies wraca przemoczony ze spaceru i jego sierść nie pachnie najlepiej, posyp szczotkę, którą go czeszesz sodą oczyszczoną. Zadziała jak dezodorant.

(ios/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (89)