FitnessSos winegret - jak go przygotować?

Sos winegret - jak go przygotować?

Sos winegret - jak go przygotować?
Źródło zdjęć: © 123RF
07.08.2018 08:34, aktualizacja: 03.02.2019 14:59

Sos winegret to prosty sos francuski, który bez kłopotu można przygotować w domu. Pasuje do sałat, surowych warzyw, a nierzadko również mięs. Podstawowymi składnikami sosu winegret są oliwa i ocet winny. Jak go zrobić?

Co to jest sos winegret?

Sos winegret, oryginalnie pisany jako sos vinaigrette, to zimny sos do sałaty. Przepis pochodzi z kuchni francuskiej i znany jest już niemal na całym świecie.

Choć sos winegret kojarzony jest z Francją, to należy wspomnieć, że już starożytni Rzymianie łączyli w sosach typowe dla winegretu składniki, czyli ocet i oliwę z oliwek. Pierwsze udokumentowane wzmianki w postaci przepisów pochodzą jednak z XV wieku, z traktatu autorstwa bibliotekarza watykańskiego, Bartolomeo Platiny.

Sos winegret dodawany jest najczęściej jako dodatek do sałaty. Często również dekoruje sałatki warzywne, a nierzadko również owoce morza czy mięsa na zimno.

Sos winegret – przepis podstawowy i przygotowanie

Najważniejszymi składnikami sosu winegret są oliwa i ocet winny. Bardzo ważne w przygotowaniu jest zachowanie proporcji: 3 części oliwy, 1 część octu. Sos winegret doprawia się solą i pieprzem. Warto dodać je do octu, ponieważ oliwa zahamuje rozpuszczanie się soli.

Zdarza się, że ocet nie każdemu smakuje, dlatego zamiast niego z powodzeniem można dodać soku z cytryny. Nie jest grzechem kulinarnym również doprawienie sosu winegret świeżymi ziołami, takimi jak cząber, natka pietruszki, estragon czy szczypiorek. Na miejscu będzie także czosnek.

Sposób przygotowania sosu winegret jest bardzo prosty. Należy bowiem użyć wąskiego i wysokiego naczynia ze szczelnym zamknięciem, żeby łatwo wymieszać sos. Idealnym może okazać się słoik średniej wielkości. Łączenie składników powinno odbywać się po kolei:

  • ocet winny lub sok z cytryny z dodatkiem soli i pieprzu wlać do słoika,
  • dodać trzy razy więcej oliwy z oliwek,
  • dodać opcjonalnie musztardę (angielską lub dijon), miód oraz dodatkowe przyprawy.

Kolejny krok to zamknięcie słoika z sosem winegret i energiczne wstrząśnięcie nim, tak żeby wszystkie składniki się zmieszały.

Sos winegret można przechowywać w lodówce przez kolejne 2 – 3 dni. Samo polanie sałaty powinno zaś nastąpić tuż przed podaniem, aby ta nie opadła i wyglądała świeżo.

Rodzaje sosów winegret

Podstawowa wersja sosu winegret pozwala na komponowanie kolejnych jej rodzajów, które dopasować można do podawanego dania:

  • sos winegret z musztardą będzie wytrawny, dlatego świetnie skomponuje się z czerwonym mięsem, na przykład wołowiną,
  • sos winegret z pomidorami, a konkretniej z cebulą i przecierem ze świeżych pomidorów, złagodzi smak pikantnych przystawek,
  • winegret z czerwoną papryką, w którym wraz ze śmietaną zastępuje ona oliwę, da idealny duet z sałat i ryb,
  • sos winegret z miodem nada smaku lekkim potrawom z rybami lub drobiem,
  • miętowy winegret z dodatkiem śmietany i utartej mięty to sos idealny do szynki parmeńskiej,
  • zielony winegret z oliwy z oliwek, soku cytrynowego oraz startego czosnku i filetów anchois z dużą ilością świeżych ziół do wędlin i mięs na zimno.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także