Sposób na doskonałe ogórki. Będą rosły kilogramami
Luty to odpowiedni moment na zaplanowanie prac w ogrodzie. Niektóre warzywa musimy posiać już teraz, aby jak najszybciej cieszyć się zbiorami. Należą do nich np. ogórki. Ten trik sprawi, że będą rosły szybko i zdrowo.
13.02.2024 13:17
Nie ma nic lepszego niż ogórki z własnej hodowli, które smakują zupełnie inaczej niż dostępne w sklepach, pozbawione smaku substytuty. Aby cieszyć się obfitymi uprawami, warto zastosować prosty myk, który ułatwia pracę doświadczonym ogrodnikom. Kluczem do sukcesu jest planowanie oraz wczesne rozpoczęcie prac przygotowawczych. Dzięki temu, gdy nadejdzie czas, zapewnimy sobie dobre zbiory.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wysiewamy ogórki? Dwa sposoby do wyboru
Ogórki możemy wyhodować na dwa sposoby. Najprościej jest po prostu wysiać nasiona do gruntu, jednak na to jest jeszcze o wiele za wcześnie. Z wysiewaniem nasion do gruntu musimy poczekać mniej więcej do połowy maja, jednak wszystko zależy od pogody. Zanim się do tego zabierzemy, musimy być pewni, że przymrozki dawno minęły i naszym siewkom nie zagrozi nagłe obniżenie temperatury.
Zobacz także
Na szczęście istnieje jeszcze inny sposób, który znacznie przyspieszy cały proces. Ogórki możemy sadzić również z rozsady. Oznacza to, że nasiona warzyw zasiewamy wcześniej w małych pojemnikach, a gdy podrosną, możemy śmiało przesadzić je do ogrodu. Korzystając z tego sposobu, możemy wysiewać ogórki już od końca marca do połowy kwietnia. Po przesadzeniu wyrośniętych sadzonek do gruntu (co robimy w połowie maja lub na początku czerwca) znacznie szybciej uzyskamy plon.
Jak przyspieszyć kiełkowanie? Trik doświadczonego ogrodnika
Jeśli zależy nam na tym, aby nasiona jak najszybciej wykiełkowały, bo np. spóźniliśmy się z siewem, możemy wypróbować sprawdzony trik doświadczonego ogrodnika. Jest on prosty, polega tylko na namoczenu nasion przed wysiewam. Kąpiel w ciepłej wodzie powinna trwać od 24 do 36 godzin. Po namoczeniu ogórki wystarczy zasiać tak, jak planowaliśmy. Wykiełkują znacznie szybciej, więc również szybciej uzyskamy gotowe do rozsady sadzonki.
Zobacz także
Sadząc ogórki z rozsady, wykopujemy dołki o głębokości około 2 cm, oddzielone odstępami wynoszącymi ok. 1 m. Na dno wykładamy trochę kompostu lub nawozu, po czym ostrożnie wsadzamy do środka sadzonkę. Wyjmując ją z pojemnika, róbmy to uważnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego.
Nasiona do gruntu siejemy podobnie: na głębokość 2 cm, ale przy zachowaniu odstępu między dołkami wynoszącego tylko 15 cm. Do każdego wrzucamy po dwa lub trzy nasiona, aby mieć pewność, że przynajmniej jedno wykiełkuje. Słabsze siewki zawsze możemy później usunąć, aby zostawić ogórkom więcej miejsca na rozwój.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!