Wbij w glebę. Nornica sama się wyniesie

Wbij w glebę. Nornica sama się wyniesie

Jak pozbyć się nornicy z ogrodu? Domowe sposoby na walkę z nornicami
Jak pozbyć się nornicy z ogrodu? Domowe sposoby na walkę z nornicami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Hans Germeraad
12.02.2024 13:26

Nornice w ogrodzie to problem, z którym boryka się wielu miłośników zieleni. Te małe gryzonie mogą wyrządzić znaczne szkody, niszcząc korzenie, bulwy kwiatów, a nawet wyjadając nasiona. Jak skutecznie pozbyć się ich ze swojego terenu?

Nornice, podobnie jak krety czy karczowniki mogą spowodować wiele szkód w ogrodzie. Ich niewielki rozmiar i brązowo-rude futerko, sprawiają wrażenie, że są sympatycznymi stworzeniami, mimo to nikt nie chce, by te gryzonie dostały się do ogrodu. Nornice w zaledwie jedną noc potrafią pokazać swoją niszczycielską naturę i spowodować osłabienie systemów korzeniowych wielu roślin.

Jak pozbyć się nornic z ogrodu? 

Nornice preferują dietę bogatą w owoce, rośliny oraz nasiona, niekiedy zjadając również zielone pędy, co prowadzi do zniszczenia roślinności. Występowanie tego gryzonia w ogrodzie zazwyczaj nie wróży nic dobrego. Istnieje jednak bardzo efektywny, ekonomiczny i humanitarny sposób, który szybko odstraszy te stworzenia z ogródka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trikiem, który warto rozważyć, są odstraszacze akustyczne. Nornice są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju hałasy. Dlatego też warto wbić w ziemię patyki, a na nich umieścić plastikowe butelki lub puszki po napojach. Te domowe "instrumenty", pobudzone przez podmuchy wiatru, spowodują, że gryzonie wyniosą się z twojego terytorium. 

Nornice boją się specyficznych, nieznanych odgłosów i wibracji, dlatego wbicie palików i umieszczenie na nich butelek jest jednym z najlepszych domowych sposobów na odstraszanie gryzoni.

Nornice odstraszysz intensywnymi zapachami

Inną metodą na walkę z nornicami jest przygotowanie domowego oprysku. Wymieszaj pieprz cayenne z 1 litrem wody, a następnie przelej miksturę do butelki z atomizerem. Spryskaj nim wejścia do tunelów, a także drzewa i krzewy, którymi mogły zainteresować się gryzonie. Dzięki kapsaicynie, która obecna jest w ostrej papryczce, nornice szybko uciekną z twojego ogrodu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także