Sposoby na niejadka niemowlaka

Sposoby na niejadka niemowlaka

Sposoby na niejadka niemowlaka
Źródło zdjęć: © iStock.com
03.09.2018 13:11, aktualizacja: 03.09.2018 13:37

Jednym z największych problemów świeżo upieczonych rodziców jest niemowlak-niejadek. Nie od dziś wiadomo, że apetyt u noworodka jest uzależniony od jego samopoczucia i stanu zdrowia. Dlatego też, zanim podejmiemy walkę z brakiem apetytu u dziecka, najpierw sprawdźmy, czy nic mu nie dolega.

Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Apetyt u niemowlaka jest podstawowym wyznacznikiem jego stanu zdrowia. Brak apetytu może być pierwszym niepokojącym sygnałem, że coś złego dzieje się z naszym maluszkiem. Z tego powodu nie należy od razu przyklejać niemowlakowi łaty niejadka. Najczęstszą przyczyną braku apetytu u małego dziecka jest podwyższona temperatura ciała, kolka niemowlęca i infekcja bakteryjna lub wirusowa. Jeśli naszemu maluchowi nic nie dolega, a mimo to nie chce jeść, to najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu są gusta smakowe malucha. Zdarza się to stosunkowo często wówczas, gdy karmimy piersią. W takim przypadku powinniśmy pamiętać, że wszystko, co spożywamy, wpływa na smak mleka. Należy unikać produktów, które przyczyniają się do gorzkiego smaku mleka. Mowa tu przede wszystkim o: rzodkiewce, grejpfrucie, cebuli i czosnku.

Bardzo często zdarza się, że rodzice popadają w panikę, kiedy dziecko nie chce spożywać całej butelki naraz. Należy przy tym mieć na uwadze, że każdy niemowlak jest inny i w związku z tym może mieć różne zapotrzebowanie pokarmowe. Dlatego też, jeśli nasze dziecko je stosunkowo mało, ale przy tym rozwija się prawidłowo i przybiera na wadze, to nie ma powodów do obaw.

Jak karmić niemowlaka?

Bez względu na to, czy podajemy swojemu dziecku mleko z piersi, czy mleko modyfikowane, to powinniśmy zadbać o odpowiednią otoczkę karmienia. Być może główna przyczyna tego, że nasz niemowlak jest niejadkiem, to pośpiech, hałas i zdenerwowanie, które towarzyszy procesowi karmienia dziecka. Warto pamiętać, że niemowlę wyczuwa nasz stan i może reagować na niego bardzo emocjonalnie, np. odmawianiem pokarmu.

Niemowlak powinien być karmiony regularnie, najlepiej codziennie o tych samych porach, a przerwy pomiędzy karmieniami nie powinny być zbyt długie. W pierwszym miesiącu życia dziecko powinno przyjmować co najmniej 7 × 90-110 ml mleka, 2 miesiącu - 6 × 110-130 ml mleka, 3 miesiącu - 6 × 130 ml, 4 miesiącu - 6 × 150 ml. Natomiast od 5 miesiąca można zacząć rozszerzać dietę dziecka o: zupę jarzynową, starte jabłko i sok przecierowy. Wówczas, gdy dziecko skończy pół roku, można włączyć do jego diety mięso — indyka, cielęcinę i kurczaka.

Niejadek niemowlak wizyta u lekarza

W niektórych przypadkach przedłużający się brak apetytu może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia niemowlaka. Wówczas, gdy przez tydzień każdy posiłek dziecka wiąże się z długotrwałą batalią, należy zgłosić się do lekarza pediatry. Wskazaniem do wizyty u specjalisty jest także zahamowanie wzrostu i rozwoju dziecka, a także zauważenie takich objawów u niemowlaka, jak: wzdęty brzuszek, złe samopoczucie, spadek masy ciała. Niekiedy problemy mogą wynikać z przeziębienia, infekcji bakteryjnej czy braku odpowiednich wartości odżywczych w mleku matki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także