Spryskaj ogród. Kleszcze uciekną do sąsiada
Robi się coraz cieplej, a to oznacza, że kleszcze zaczynają coraz aktywniej szukać swoich ofiar. Pojawiają się nie tylko w lesie, ale również na łąkach, w miejskich parkach i przydomowych ogrodach. Jak się przed nimi uchronić?
07.04.2024 | aktual.: 07.04.2024 12:55
Gdy za oknem coraz więcej słońca, a temperatury rosną, zwiększoną aktywność wykazują kleszcze. Spotkamy je w lesie, miejskich parkach i przydomowych ogrodach.
Kleszcze są nie tylko uciążliwymi pasożytami dla ludzi i zwierząt, ale mogą także przenosić niebezpieczne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?
Warto wiedzieć, że kleszcze są szczególnie aktywne w wysokich trawach i gęstych zaroślach. Regularne koszenie trawnika i przycinanie roślin ograniczy im dostęp do wilgotnych i zacienionych miejsc, gdzie najbardziej lubią przebywać. Dodatkowo, usuwanie opadłych liści i gałęzi pomoże zmniejszyć wilgotność gleby, co z kolei obniży atrakcyjność ogrodu dla kleszczy.
Można sięgnąć również po preparaty odstraszające kleszcze, najlepiej te naturalne. Jednym z nich jest olejek z drzewa herbacianego, który można rozcieńczyć w wodzie i rozpylić po obszarze ogrodu. Jego zapach jest nieprzyjemny dla kleszczy, więc będą one unikać obszarów, które zostały nim spryskane. W walce z kleszczami pomogą również: olejek lawendowy, olejek eukaliptusowy i ocet jabłkowy.
Dobrym rozwiązaniem są również ekologiczne opryski na bazie oleju rydzowego, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Warto stosować je już wczesną wiosną, kiedy kleszcze dopiero rozpoczynają intensywne poszukiwania żywicieli.
Najlepszy sposób na kleszcze. Zrób domowy oprysk
Inną skuteczną metodą jest wykonanie własnych oprysków z czeremchy. Wystarczy zebrać liście i gałązki tej rośliny, wrzucić je do garnka z zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować na kuchence przez pół godziny. Po upływie tego czasu należy odcedzić wywar i poczekać, aż ostygnie. Następnie można nim spryskać ogród.
Ważne jest, aby podczas pracy w ogródku pamiętać o profilaktyce. Warto nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami, dzięki czemu pajęczaki te nie trafią bezpośrednio na odkrytą skórę.
Źródło: kleszcze.info, shareinfo.pl
Czytaj także: "Najgorsza" grupa krwi. Nie odgonisz się od kleszczy
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl