Spryskaj ogród. Kleszcze uciekną do sąsiada
Robi się coraz cieplej, a to oznacza, że kleszcze zaczynają coraz aktywniej szukać swoich ofiar. Pojawiają się nie tylko w lesie, ale również na łąkach, w miejskich parkach i przydomowych ogrodach. Jak się przed nimi uchronić?
Gdy za oknem coraz więcej słońca, a temperatury rosną, zwiększoną aktywność wykazują kleszcze. Spotkamy je w lesie, miejskich parkach i przydomowych ogrodach.
Kleszcze są nie tylko uciążliwymi pasożytami dla ludzi i zwierząt, ale mogą także przenosić niebezpieczne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie mogą być objawy boreliozy? Dr Michał Sutkowski przypomina
Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?
Warto wiedzieć, że kleszcze są szczególnie aktywne w wysokich trawach i gęstych zaroślach. Regularne koszenie trawnika i przycinanie roślin ograniczy im dostęp do wilgotnych i zacienionych miejsc, gdzie najbardziej lubią przebywać. Dodatkowo, usuwanie opadłych liści i gałęzi pomoże zmniejszyć wilgotność gleby, co z kolei obniży atrakcyjność ogrodu dla kleszczy.
Można sięgnąć również po preparaty odstraszające kleszcze, najlepiej te naturalne. Jednym z nich jest olejek z drzewa herbacianego, który można rozcieńczyć w wodzie i rozpylić po obszarze ogrodu. Jego zapach jest nieprzyjemny dla kleszczy, więc będą one unikać obszarów, które zostały nim spryskane. W walce z kleszczami pomogą również: olejek lawendowy, olejek eukaliptusowy i ocet jabłkowy.
Dobrym rozwiązaniem są również ekologiczne opryski na bazie oleju rydzowego, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Warto stosować je już wczesną wiosną, kiedy kleszcze dopiero rozpoczynają intensywne poszukiwania żywicieli.
Najlepszy sposób na kleszcze. Zrób domowy oprysk
Inną skuteczną metodą jest wykonanie własnych oprysków z czeremchy. Wystarczy zebrać liście i gałązki tej rośliny, wrzucić je do garnka z zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować na kuchence przez pół godziny. Po upływie tego czasu należy odcedzić wywar i poczekać, aż ostygnie. Następnie można nim spryskać ogród.
Ważne jest, aby podczas pracy w ogródku pamiętać o profilaktyce. Warto nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami, dzięki czemu pajęczaki te nie trafią bezpośrednio na odkrytą skórę.
Źródło: kleszcze.info, shareinfo.pl
Czytaj także: "Najgorsza" grupa krwi. Nie odgonisz się od kleszczy
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl