Środa Popielcowa. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła?
22 lutego 2023 roku przypada Środa Popielcowa, rozpoczynająca w Kościele Katolickim czas Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniową pokutę. Czy tego dnia wszyscy wierni powinni udać się do kościoła? Czy powinni przestrzegać również ścisłego postu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Środa Popielcowa, zwana także Popielcem, to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu wszystkich katolików. To właśnie ona rozpoczyna czas Wielkiego Postu, czyli okres czterdziestodniowej pokuty, w trakcie którego wierni powinni przestrzegać kilku kwestii. Jakich dokładnie? Mają one związek zarówno z obecnością na mszach, jak i z postem.
Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?
Środa Popielcowa kojarzy się większości wiernym z posypywaniem przez księdza głów popiołem. Jest to jednak zwyczaj nie tylko znany katolikom, ale i wyznawcom innych religii i kultur, ponieważ wiąże się z żałobą lub pokutą. Choć Kościół Katolicki zaleca, żeby wierni tego dnia byli obecni na mszy w kościele, obecność ta nie jest obowiązkowa.
Zobacz także: Anna Popek o Wielkim Poście. Skłania do refleksji
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zajrzała do lodówki i była w szoku. "W poście zmieńmy optykę"
Czego nie wolno robić w Wielki Post?
To, co jest jednak nakazane, to ścisły post, który obowiązuje wiernych zarówno w Środę Popielcową, jak i w inne dni, które wchodzą w ten okres. W Środę Popielcową posiłki powinny być ograniczone do jednego sytego oraz dwóch lekkich. Obowiązuje to tylko osoby dorosłe. Wyklucza się dzieci i młodzież do 18. roku życia, a także osoby starsze.
W Środę Popielcową katolicy powinni wstrzymać się również od pokarmów mięsnych. Ten nakaz dotyczy jednak wyłącznie osób dorosłych oraz młodzieży od 14. roku życia.
Według prawa kanonicznego przez cały okres Wielkiego Postu wierni powinni unikać też hucznych zabaw. Nakazuje się, aby skupili się przede wszystkim na modlitwie, dobrych uczynkach, wypełnianiu obowiązków, a także zachowaniu postu oraz wstrzemięźliwości.
Zobacz także: Tak pościli w średniowieczu. Królewska kuchnia na Wawelu
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.