Step - z poczuciem rytmu
Chcesz utracić zbędne kalorie i wzmocnić „mięśniowy garnitur” – wypróbuj step. To odmiana aerobiku uprawiana z taką samą popularnością przez kobiety i mężczyzn. Nie tylko efektywnie spala tłuszcz, usprawnia także układ sercowo-naczyniowy
17.11.2006 | aktual.: 27.05.2010 21:40
Chcesz utracić zbędne kalorie i wzmocnić „mięśniowy garnitur” – wypróbuj step. To odmiana aerobiku uprawiana z taką samą popularnością przez kobiety i mężczyzn. Nie tylko efektywnie spala tłuszcz, usprawnia także układ sercowo-naczyniowy.
Na początku lat 90-tych w amerykańskich salach gimnastycznych pojawił się mały "stopień", na którym można wykonywać ponad 250 ćwiczeń gimnastycznych w rytm muzyki. Dyscyplina ta od razu zyskała dużą popularność i kilka nazw: Benchstep, step-tralning,, step heart – lub po prostu step.
W zajęciach „step” podstawą jest specjalna platforma – stopień. Wykorzystuje się ją podczas ćwiczeń a jej podstawową cechą jest regulowana wysokość. Stopień podnosi się lub obniża za pomocą "pięter", czyli płyt. Regulacja wysokości platformy zależy od stopnia wytrenowania. Osoby, które nie są już amatorami w tej dyscyplinie, mają ją z reguły wyższą.
Wysokość stopnia należy dobrać tak aby możliwe było prawidłowe wykonanie wszystkich stosowanych w czasie zajęć kroków. Wszelkie zmiany i decyzje, na przykład o zwiększeniu wysokości stopnia najlepiej zawsze skonsultować z instruktorem. W stepie nie powinno się wykonywać obrotów, stojąc na jednej nodze. Taka pozycja jest niebezpieczna dla stawu kolanowego. Podczas ćwiczeń należy opierać, w miarę możliwości, całą stopę na podłożu, również podczas wchodzenia na stopień.
Step nie jest skuteczniejszy w spalaniu tłuszczu niż inne formy aerobiku. Nie ma też szczególnej przewagi nad chodzeniem, bieganiem czy pływaniem. Uprawianie tego rodzaju ćwiczeń należy jednak do bardzo przyjemnych, ponieważ mało monotonnych. Dla osób, które nie lubią rutyny i boją się nudy na siłowni, step jest najlepszym rozwiązaniem.
Liczba spalonych kalorii, podczas ćwiczeń step, zwiększa się wraz z podwyższeniem platformy. Należy jednak z tym uważać. Jeśli podczas „schodzenia”, odczuwacie dyskomfort w stawach oznacza to, ze używacie zbyt wysokiego stopnia. Siła działająca na stawy (dotyczy to zwłaszcza: kolan, bioder i kostek) wzrasta kiedy schodzi się ze stepu. Jest wskazane, aby ludzie średniego wzrostu i średnio wysportowani nie używali stepu wyższego niż 20 cm.
Step nie zniszczy zdrowych kolan, jeśli ćwiczący będą używać prawidłowych technik (biodra, kolana i kostki prosto w jednej linii). Jeśli chodzi o wysokość stepu ważne jest też, aby kolana nie zginały się głębiej niż 90°. Najlepszym sposobem aby to sprawdzić jest umieszczenie stopy na stepie i patrzenie pod kątem kolana.
Intensywność ćwiczeń można zwiększać w różny sposób, na przykład dodając pracę ramion. Linia ramion powinna być równa i kontrolowana. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi lub kontuzjowanym stawem barkowym powinny uważać przy ćwiczeniach w pozycji z rękami nad głową. Ponieważ step jest bardzo intensywną i wymagającą formą aktywności ruchowej, szczególną uwagę należy zwrócić na kontrolę wykonywanych ćwiczeń, najlepiej poprzez pomiar tętna.
Step nie tyko poprawia ogólną wydolność fizyczną. Poprawia muskulaturę, zwłaszcza mięśni nóg i pośladków. Jeśli po kilkunastu treningach uznasz, że przyrost masy mięśniowej łydek, ud lub pośladków jest zbyt duży, wystarczy zmniejszyć ilość stepu w tygodniu, lub zmniejszyć wysokość stopnia.