Style wnętrz 2018
Style wnętrz wybierane najchętniej w 2018 roku odzwierciedlają silne dążenie do zachowania aranżacyjnego minimalizmu. Funkcje praktyczne biorą górę nad dekoracyjnymi, ale nie znaczy to, że nowoczesne wystroje w stylu skandynawskim, rustykalnym czy glamour powstają bez wykorzystywania gustownych dodatków do domu. W modzie są geometria, naturalne drewno oraz kamień, którego nie trzeba już ukrywać pod tynkiem. Bardzo ciekawe drobiazgi można znaleźć wśród elementów oświetlenia, takich jak lampki nocne i światełka ledowe na baterie.
03.10.2018 14:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Style wnętrz – inspiracje minimalistyczne
Wszystkie nowoczesne style wnętrz łączy jedno – minimalizm. Dodatki charakteryzują się taką samą prostotą wykonania jak meble, które stoją na cieniutkich zgrabnych nóżkach. Wszystko ma być funkcjonalne i estetyczne, a przy tym zajmować jak najmniej miejsca, by pomieszczenia dawały wrażenie przestronności. Drewno, metal i szkło łączą się często w geometryczne formy, które sprawiają, że wystrój nabiera wręcz matematycznej harmonii. Coraz mocniej zaznaczający się wpływ trendów eco sprawia zaś, że wysłużone przedmioty – nawet te o funkcji czysto użytkowej – otrzymują drugie życie i stają się elementami dekoracyjnymi lub są przerabiane na regały czy stoliki kawowe.
Style – glamour
W stylu glamour nowoczesne dodatki do domu współwystępują z klasycznymi elementami wyposażenia, nawiązującymi do bogatych wystrojów pałacowych. Luksus bez przepychu – taki cel przyświeca dekoratorom, którzy upodobali sobie majestatyczne złoto i ekskluzywne meble. W sypialni urządzonej zgodnie z zasadami stylu glamour powinno się znaleźć okazałe łóżko, najlepiej z wysokim tapicerowanym lub rzeźbionym zagłówkiem, charakterystycznym dla mody wiktoriańskiej w meblarstwie. Nie może również zabraknąć ozdobnej boazerii angielskiej, która najlepiej prezentuje się w połączeniu z tapetą w efektowne wzory.
Do salonu w stylu glamour warto wprowadzić kilka motywów zdobniczych, które będą ze sobą współgrały, ale nie zleją się w jednolitą całość. Można szukać inspiracji w motywach geometrycznych zaczerpniętych ze stylu art deco, by nadać wnętrzu nieco lekkości, lecz pozostać w estetyce wykwintu i elegancji.
Style – rustykalny
Dom powinien być przytulny, a nie reprezentacyjny? Takiego zdania są ci, którzy wybierają styl rustykalny. Dzięki niemu można doświadczyć prawdziwej bliskości z naturą i poczuć się jak w wiejskiej chacie, gdzie życie biegnie zgodnie z cyklem życia przyrody. Sercem sielskiej ostoi jest kuchnia – cała w postarzanym drewnie, zastawiona naczyniami ceramicznymi i blaszanymi garnkami. Do nieodłącznych elementów wystroju rustykalnej kuchni należą kosze z rattanu i wikliny, drewniane skrzynki i kufry oraz szklane gąsiory, które idealnie sprawdzają się w roli wazonów.
Sypialni rustykalnego klimatu można nadać dzięki pokryciu ścian tapetą imitującą kamień. Oryginalny efekt jest na wyciągnięcie ręki, gdy do wnętrza wkroczy kolor z palety barw inspirowanych naturą, np. ciemny błękit kojarzący się z pochmurnym niebem. Całości najlepiej dopełniają dodatki znalezione na strychu, np. stare radioodbiorniki, ramy od obrazów i klasyczne zegary wskazówkowe. Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto wstawić do rustykalnej sypialni zabytkowy rower z koszykiem, który da się wykorzystać jako efektowny schowek na drobiazgi lub doniczkę z kwiatami.
Style – skandynawski
By być w zgodzie z najnowszymi wnętrzarskimi trendami, można też wybrać styl skandynawski, który w 2018 roku sięgnął szczytu popularności. Odpowiada on potrzebom i gustom ludzi ceniących sobie praktyczne podejście do życia i zachwycających się surowym pięknem dalekiej Północy. Skandynawski klimat da się stworzyć głównie dzięki kolorystyce. We wnętrzach królują biel, szarość i beż, a dodatki zazwyczaj mają barwę zimnego błękitu lub pastelowego różu. Charakterystyczna dla stylu skandynawskiego jest niemal oślepiająca jasność, która sprawia, że atmosfera w domu staje się przepełniona pozytywną energią.
Ten modny styl wnętrzarski współgra z wizją idyllicznego pokoju dla dziecka, które jak mały aniołek otoczone jest bielą ścian, mebli, pościeli i uroczych dodatków. Estetykę skandynawską wprowadzają szafki, półki i lampiony w kształcie domków oraz duże ilości tekstyliów – dywaników, narzut na łóżka, koców i pledów. W aranżacji ogromną rolę odgrywają również kolorowe poszewki na poduszki, efektownie odcinające się na tle jasnych tapicerowanych sof i foteli, podobnie jak girlandy z trójkątów na tle białej ściany.
Pokój dzienny w stylu skandynawskim stwarza idealne warunki zarówno do pracy, jak i do wypoczynku. Światła nie brakuje w nim ani w dzień, ani w nocy, gdy zapalają się porozwieszane na meblach i ścianach lampki. Odpoczywać można na kanapach obłożonych mnóstwem poduszek i pufach obitych miękką dzianiną. Styl skandynawski nie jest jednak stworzony dla gadżeciarzy – skłania do pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów, bo do jego istotnych elementów należą odkryte regały, na których natychmiast widać nieporządek i nadmiar wszelkich drobiazgów.