Suche i szorstkie kolana oraz łokcie - jak im pomóc?
Szorstkie łokcie i suche kolana, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są również bardzo nieprzyjemne w dotyku. Dodatkowo tzw. efekt brudnych kolan i łokci może być objawem chorób o podłożu hormonalnym. Co zrobić, aby skóra na łokciach i kolanach była gładka i nawilżona? Jak pielęgnować skórę w tych newralgicznych miejscach? Poznaj 5 sposobów na gładką skórę.
25.06.2018 13:22
Sucha skóra na łokciach i kolanach - przyczyny szorstkiej skóry
Wśród przyczyn suchej skóry na łokciach i kolanach najczęściej wymienia się czynniki genetyczne, a także symptomy chorób o podłożu hormonalnym. Schorzenia, które objawiają się szorstkimi łokciami i kolanami, to głównie niedoczynność tarczycy, cukrzyca, egzema, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.
Nie powinno się jednak zrzucać tej przypadłości na genetykę czy choroby, ponieważ sucha skóra to w dużej mierze wynik zaniedbań i nieprawidłowa pielęgnacja łokci i kolan. W tych miejscach skóra jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych, więc jej nawilżanie powinno być intensywniejsze niż w przypadku pozostałych części ciała. Sucha skóra to także efekt regularnego stosowania preparatów na bazie alkoholu, a także częsty kontakt z drażniącymi detergentami chemicznymi. Nie zapominajmy także o diecie. Ta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe, a także nie dostarczająca odpowiedniego nawodnienia organizmu to także przyczyna suchej i szorstkiej skóry łokci i kolan.
Złuszczające peelingi na suchą skórę łokci i kolan
Sucha, szorstka, często i zrogowaciała skóra to sygnał do wykonania zabiegu złuszczającego. Prawidłowo wykonany peeling powinien się odbywać przy wyprostowanych łokciach i kolanach, żeby skóra nie była naprężona. Dzięki temu można uniknąć podrażnień naskórka, a zrogowaciały naskórek na pewno zostanie złuszczony. Skóra na łokciach i kolanach jest na tyle zgrubiała, że peeling można wykonywać nawet codziennie. Najlepiej by były to peelingi gruboziarniste przyrządzone na bazie cukru, soli lub rozdrobnionych łupin orzecha włoskiego. Masaż przesuszonej skóry kolan i łokci wykonywać najlepiej przez około minutę.
Nawilżanie suchej skóry łokci i kolan
Nawilżane to obowiązkowy krok po peelingu, kiedy skóra jest przygotowana na wchłanianie wody. Na suchą skórę łokci i kolan poleca się kremy z mocznikiem, które regenerują skórę, nawilżają, zmiękczają naskórek, a także działają antybakteryjnie. Nawilżanie łokci i kolan, podobnie jak złuszczanie powinno być wykonywane codziennie. Aby zapobiec rogowaceniu naskórka można zdecydować się na dodatkową suplementację witamin A, B2, B6 i D. Zbawienny dla naszej skóry jest również cynk. Wszystkie te składniki można przyjmować w tabletkach, ale lepiej przyswoją się z produktów, które daje nam natura - im więcej owoców i warzyw, tym lepiej.
Rozjaśnianie “brudnej” skóry na łokciach i kolanach
Efekt brudnej skóry towarzyszy suchej i szorstkiej skórze na kolanach i łokciach. Aby rozjaśnić nieestetyczną barwę, można kolana i łokcie smarować roztworem z soku z cytryny lub sody oczyszczonej. Po takim masażu, warto nałożyć na łokcie i kolana krem odżywczy.
Intensywna pielęgnacja skóry łokci i kolan
Pielęgnacja skóry łokci i kolan pozwoli na utrzymanie tych części ciała w dobrej kondyncji. W domowych warunkach można przyrządzić mnóstwo maseczek, które sprawią, że skóra utrzyma zdrowy i zadbany wygląd. Wśród składników, z których można przyrządzić odżywcze dla skóry maseczki, warto wymienić siemię lniane, białka jajek oraz śmietanę wymieszaną z bananem. Każdą z mikstur wystarczy nakładać na szorstkie łokcie i kolana raz w tygodniu.
Regularna dbałość o skórę kolan i łokci
Systematyczność, systematyczność, systematyczność. To ostatni punkt z listy zadań w walce z szorstkimi i suchymi łokciami i kolanami. Żadne kosmetyki, żadne zabiegi nie pomogą jeśli będą to jednorazowe zrywy dla ratowania zniszczonej skóry. Staraj się cztery powyższe punkty stosować regularnie, a skóra na łokciach i kolanach będzie gładka, zadbana i przede wszystkim zdrowa.