Sypialnia na poddaszu. Jak zwiększyć komfort i jakość snu?

Każdy z nas potrzebuje komfortowego wypoczynku – niezależnie od tego, gdzie i o jakiej porze mamy ochotę na sen. Jednak upał za oknem w ciągu dnia czy miejskie oświetlenie w nocy nie sprzyjają długim drzemkom. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by sypialnia na poddaszu była bardziej komfortowa. Dowiedz się, jak to zrobić!

Sypialnia na poddaszu. Jak zwiększyć komfort i jakość snu?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zaciemnić sypialnię na poddaszu,
  • jak zadbać o odpowiednią temperaturę podczas snu,
  • jaka aranżacja poddasza najlepiej sprzyja wypoczynkowi.

Jak zorganizować przestrzeń na poddaszu? Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie oświetlenie w sypialni, panującą w niej temperaturę oraz właściwą aranżację przestrzeni. O to, jak to zrobić, zapytaliśmy specjalistów z firmy VELUX.

Roleta zaciemniająco-plisowana– efektowny sposób na zaciemnienie wnętrza

Kluczową sprawą podczas aranżacji poddasza jest regulacja dopływu światła dziennego. Sypialnia na poddaszu powinna być więc odpowiednio zaciemniona – to właśnie brak światła stymuluje wydzielanie melatoniny, czyli hormonu, który odpowiada za długi i zdrowy sen. Co jednak w sytuacji, gdy do sypialni docierają uliczne światła lub masz ochotę na drzemkę w ciągu dnia?

Dobrym rozwiązaniem jest montaż specjalnych rolet 2w1. Roleta zaciemniająco-plisowana DFD marki VELUX zapewnia aż 99,9% zaciemnienia – to najlepszy wynik na rynku. Składa się z dwóch części: rolety plisowanej oraz rolety wewnętrznej zaciemniającej, sterowanych manualnie za pomocą jednego z dwóch uchwytów. Każdy z nich działa oddzielnie – dzięki temu roleta w jednej chwili może zmienić się w niezależną roletę zaciemniającą lub roletę plisowaną. W ten sposób z łatwością możesz regulować ilość światła wpadającego do wnętrza.

Dzięki bogatej palecie kolorystycznej montaż rolet zaciemniająco-plisowanych to także efektowny sposób na wykończenie aranżacji poddasza. O ile bowiem roleta plisowana zawsze ma kolor biały, to roleta zaciemniająca jest dostępna w aż 24 kolorach. Zastanawiasz się, który kolor wybrać? Możesz zamówić bezpłatne próbki tkanin, dzięki którym sprawdzisz, jak roleta prezentuje się na Twoim poddaszu.

Obraz
© Materiały prasowe

Sypialnia na poddaszu. Jak zadbać o odpowiednią temperaturę we wnętrzu?

Kolejną kwestią, o której warto pomyśleć podczas aranżacji poddasza, jest odpowiednia temperatura w sypialni. Przyjmuje się, że powinna wynosić ok. 18°C, choć wiele zależy od osobistych preferencji. Duże nasłonecznienie w ciągu dnia oraz wędrówka ciepłych mas powietrza z dolnych kondygnacji domu sprawiają, że latem poddasze szybciej się nagrzewa. Tymczasem zbyt wysoka temperatura utrudnia sen i sprawia, że rano budzimy się zmęczeni. Zatem jak sprawić, by w sypialni na poddaszu nie było zbyt gorąco?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Pamiętaj o niej zwłaszcza wczesnym rankiem, późnym wieczorem i w nocy, czyli w godzinach najmniejszego nasłonecznienia. Dla osiągnięcia jeszcze lepszego efektu możesz zostawić otwarte drzwi i uchylić okna po przeciwnych stronach poddasza – w ten sposób zapewnisz lepszy przepływ powietrza.

Jeżeli okna Twojej sypialni znajdują się po południowej stronie dachu i wietrzenie pomieszczeń w ciągu dnia nie przynosi spodziewanych efektów, warto zdecydować się na montaż rolet zewnętrznych VELUX. Takie rolety skutecznie blokują dopływ promieni słonecznych – dzięki temu nawet o 94% zmniejszają ilość ciepła słonecznego, która dociera do wnętrza!

Aranżacja poddasza – sposób na cichą i spokojną przestrzeń

Aby maksymalnie zadbać o komfort Twojego snu, aranżacja sypialni na poddaszu powinna być dobrze przemyślana. Zadbaj o to, by ścieżki, po których poruszasz się w pokoju, znajdowały się w miejscach o najwyższej wysokości sufitu. Aby w Twojej sypialni było więcej przestrzeni, niskie meble ustaw obok ściany ze skosami – może to być skrzynia na ubrania lub samo łóżko (przy dobrej pogodzie z pewnością docenisz możliwość oglądania nocnego nieba przed snem!).

Podczas aranżacji poddasza zadbaj o ciszę i spokojny sen (pomocny może okazać się np. montaż dźwiękoszczelnych drzwi do sypialni). Pozbądź się z pokoju zbędnych rzeczy, które mogą absorbować Twoją uwagę przed snem – szczególnie sprzętów elektronicznych, takich jak laptop, tablet, smartfon czy telewizor. Dlaczego? Otóż niebieskie światło, które emitują te urządzenia, negatywnie wpływa na jakość snu – wydłuża czas zaśnięcia oraz skraca czas snu w najgłębszej fazie REM. A to z kolei sprawia, że rano mamy mniej energii.

Chcesz poznać więcej rozwiązań, które pomogą Ci zwiększyć komfort na poddaszu? Wejdź na www.velux.pl.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
okna dachowedom z poddaszemjak urządzić poddasze

Wybrane dla Ciebie