Syrop z mniszka lekarskiego to babciny sposób na choroby. Jak go zrobić bez cukru?
Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego bez cukru jest idealnym remedium na wiele przykrych dolegliwości wirusowych i bakteryjnych. Zdrowotną miksturę warto zrobić właśnie teraz, kiedy rozpoczął się sezon na tę roślinę. Ważne jednak, żeby nie pomylić jej z inną, równie często rosnącą w Polsce.
Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego to specyfik doskonale znany medycynie ludowej. Jest bardzo prosty w przygotowaniu, ale wyjątkowo skuteczny na wiele przykrych dolegliwości zdrowotnych. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach podczas jego przygotowywania.
Mniszek lekarski i mlecz to ta sama roślina? Oto jak je odróżnić
Mniszek lekarski jest rośliną powszechnie rosnącą w Polsce. Bardzo łatwo go jednak pomylić z mleczem polnym, którego również łatwo znaleźć na naszych trawnikach czy łąkach - obydwa kwiaty wyjątkowo łatwo się rozmnażają.
Jak odróżnić mlecz od mniszka lekarskiego? Najlepiej przyjrzeć się łodydze. Mlecz posiada jedną, długą, od której odchodzą boczne łodygi zakończone kwiatami. Mniszek lekarski ma pojedynczy kwiat na końcu bezlistnej łodygi.
Najłatwiej jednak odróżnić mlecz od mniszka, dopiero wtedy kiedy kwiaty przekwitną. To mniszek lekarski przekształca się w dmuchawca.
Właściwości mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski działa na wiele problemów zdrowotnych. Ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne i antybakteryjne - świetnie sprawdzi się na kaszel czy bóle gardła. Co więcej, mniszek oczyszcza organizm, działa moczopędnie i przeciwmiażdżycowo.
Dzięki temu, że stymuluje wydzielanie większej ilości żółci, pomaga również w chorobach woreczka żółciowego i wątroby. Stymuluje także trawienie, wzmaga produkcję soków trawiennych, przeciwdziała zaparciom i zaleganiu treści pokarmowych w jelitach.
Jak zrobić syrop z kwiatów mniszka lekarskiego bez cukru?
Na syrop z kwiatów mniszka lekarskiego bez cukru potrzebne będą zebrane kwiaty z płatkami i szypułką, sok oraz otarta skórka z cytryny. Można także dodać starty świeży imbir (ok. 2 cm).
Kwiaty należy na kilka godzin rozłożyć na papierze, aby przeschły. Wsypujemy je do słoika, dodajemy skórkę i sok z cytryny oraz, według uznania, imbir. Zalewamy całość miodem, aby nic nie wystawało ponad powierzchnię. Raz dziennie potrząsamy zakręconym słoikiem - należy pamiętać, aby nic nie wystawało ponad powierzchnię miodu. Po trzech tygodniach trzeba przecedzić mieszankę przez sitko.
Warto wiedzieć, że kwiaty mniszka lekarskiego najlepiej zbierać w maju, kiedy trwa sezon ich kwitnienia. Dobrze wybrać się na zbiory w słoneczny dzień w południe - wtedy kwiaty są najszerzej otwarte.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl