Szczoteczki do twarzy – głęboka i skuteczna pielęgnacja
Szczoteczki do oczyszczania twarzy to prawdziwa rewolucja w pielęgnacji cery, ale ich stosowanie ma zarówno wady, jak i zalety. Jeśli chcesz dogłębnie oczyścić skórę twarzy i poprawić jej stan, wypróbuj model manualny, soniczny albo elektryczny.
Szczoteczki do twarzy służą głównie do oczyszczania z resztek makijażu oraz z zabrudzeń, do peelingu, a także do masażu. Ich działanie jest bardziej efektywne od zwykłego, delikatnego pocierania dłońmi, a to sprawia, że kosmetyki pielęgnacyjne, np. kremy, wchłaniają się lepiej i docierają do głębszych warstw skóry. Warto jednak wiedzieć, że szczoteczka nie nadaje się do każdej cery, a jej zbyt częste używanie może pogorszyć stan skóry.
Szczoteczki do twarzy – rodzaje
W sklepach dostępna jest cała gama szczoteczek do oczyszczania twarzy, a wszystkie możemy podzielić na trzy główne kategorie (podobnie jak szczoteczki do mycia zębów): manualne, elektryczne i soniczne. Szczoteczki manualne są dość tanie i powszechnie dostępne, a czyszczenie odbywa się za pomocą siły mięśni. Szczoteczki elektryczne zaś obracają się samodzielnie i zwykle są zasilane bateriami, ale kosztują nieco więcej. Szczoteczki soniczne również są zasilane energią elektryczną, ale ich zasada działania jest nieco inna – głowica pulsuje, wytwarzając mikrodrgania, które zdolne są dotrzeć do głębszych warstw skóry. Tego typu urządzenia są najdroższe, bo kosztują zazwyczaj kilkaset złotych.
Szczoteczki do twarzy – dla kogo?
Szczoteczki do twarzy będą dobre przede wszystkim do cer problematycznych, ale takich, które dobrze znoszą dość agresywną pielęgnację. Chodzi głównie o cery tłuste, mieszane czy trądzikowe, które mają tendencję do wytwarzania wszelkich niedoskonałości, np. zaskórników. Taka szczoteczka, zwłaszcza soniczna, pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z głębokich warstw, co w konsekwencji poprawia koloryt cery i zmniejsza intensywność powstawania pryszczy.
Panie ze skórą naczynkową lub atopową, borykające się z zapaleniami lub urazami skóry, powinny zrezygnować z kupna szczoteczki, gdyż włoski lub wypustki są przeważnie dość twarde, a intensywność ich ruchów może podrażnić i wywołać jeszcze większe problemy. Ponadto taka szczoteczka nie powinna być używana zbyt często, bo to może naruszać barierę lipidową, co w konsekwencji prowadzi do nasilenia zmian trądzikowych i powstawania zaskórników. Warto ją więc stosować raz lub dwa razy w tygodniu, oczywiście w zależności od potrzeb.
Szczoteczki do twarzy – na co zwracać uwagę przy kupnie?
Jeśli zdecydujemy się na kupno szczoteczki do twarzy, zwróćmy uwagę na włosie lub wypustki. Najczęściej możemy spotkać modele silikonowe albo z naturalnego włosia, np. końskiego. Silikon jest łatwy w utrzymaniu czystości, ale włosie już niekoniecznie. Ze względów higienicznych dobrze jest więc je wymieniać co 2–4 miesiące. Szczoteczki manualne nie mają wymiennych końcówek, ale modele elektryczne i soniczne już tak. To jednak wiąże się z dodatkowym wydatkiem.
Jeśli zdecydujemy się na kupno szczoteczki zasilanej prądem, zwróćmy uwagę na funkcje ułatwiające korzystanie z niej, np. wodoszczelną obudowę, która umożliwia czyszczenie twarzy pod prysznicem. Przyda się też funkcja regulacji prędkości, która pozwoli dostosować tryb pracy do potrzeb skóry. Niektóre modele dysponują także funkcją masażu, który poprawia ukrwienie i stymuluje odbudowę.