Blisko ludziSzkoła dla przyszłych mam

Szkoła dla przyszłych mam

Wiele ciężarnych, które będą rodzić po raz pierwszy zadaje sobie setki pytań związanych z tym, jak to naprawdę będzie? Szkoła rodzenia jest takim miejscem, które daje odpowiedzi właśnie na te pytania.

Szkoła dla przyszłych mam
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Wiele ciężarnych, które będą rodzić po raz pierwszy, zadaje sobie setki pytań związanych z tym, jak to naprawdę będzie? Szkoła rodzenia jest takim miejscem, które daje odpowiedzi na te pytania.

Wbrew temu, co mówi jej nazwa, szkoła rodzenia nie uczy rodzić, gdyż tego nie jest w stanie nauczyć nawet najbardziej wykwalifikowana położna czy lekarz ginekolog. Jest to jednak szkoła, która uczy oswajania się z wszelkimi lękami związanymi z ciążą, porodem i pierwszym etapem macierzyństwa. W niej kobiety znajdują odpowiedź na większość nurtujących je pytań oraz zdobywają wiedzę, która pozwala im lepiej zrozumieć ich własny organizm i wszelkie procesy, które w nim zachodzą.

Znowu do szkoły

Przyszłe mamy, których stan ciąży pozwala na uczestnictwo w tego typu zajęciach, powinny rozważyć udział w szkole rodzenia, gdyż tak naprawdę jest ona nieoceniona nie tylko z punktu wiedzy, która jest przekazywana przez położne, ale i atmosfery, która na niej panuje. Szkoła rodzenia uczy czegoś, czego nie da się wyczytać w dziesiątkach gazet i książek dla rodziców, ani czego nawet nie jest w stanie przekazać najbardziej doświadczona przyjaciółka z trójką dzieci czy własna mama. Szkoła bowiem pozwala na w pełni świadome przeżycie porodu, skupienie się na dziecku i na sobie i traktowanie tego trudnego, choć pięknego wydarzenia jako drogi po najpiękniejszą z nagród – dotyk i uścisk własnego dziecka.

Co ważne, w szkole rodzenia bardzo mile widziane są również osoby towarzyszące przyszłym rodzącym – mężowie, partnerzy, mamy czy przyjaciółki, które nie tylko wspierają w ten sposób przyszłą mamę, ale i same lepiej poznają wszelkie tajniki ciąży i porodu. Stając przed wyborem szkoły rodzenia, kobiety mogą rozważyć zajęcia w szkołach prywatnych lub państwowych działających w przychodniach lub przy szpitalach. Czym kierować się przy wyborze? Przede wszystkim rekomendacją innych uczestniczek, lokalizacją szkoły (bliżej domu lub bliżej pracy) lub planowanym miejscem porodu. Wybór szkoły rodzenia działającej przy szpitalu, w którym chcemy rodzić, pozwala nam oswoić się ze szpitalnymi korytarzami i personelem na długo przed porodem, by w tym wielkim dniu, poczuć się tam choć odrobinę „jak w domu”. Zajęcia w szkole trwają zwykle od 8 do 10 tygodni, zatem zalecane jest, aby zgłaszały się na nie kobiety najpóźniej w 25-27 tygodniu ciąży, tak, aby do rozwiązania zdążyły zapoznać się z wszystkimi zagadnieniami.

Czego uczy szkoła rodzenia

Cały cykl spotkań w szkole rodzenia obejmuje bardzo szeroki zakres tematów. Kobiety i ich osoby towarzyszące uczestniczą zwykle w zajęciach teoretycznych, gimnastycznych, prezentacjach filmowych oraz jeśli szkoła znajduje się przy oddziale szpitalnym, odwiedzają również izbę przyjęć, sale porodowe i pokoje poporodowe. W większości szkół program zajęć prowadzony jest w określonej kolejności. Na początku omawiane są zagadnienia związane z ciążą – dolegliwości przyszłych mam, wskazania co do diety i trybu życia ciężarnych, higiena oraz wymagane badania, a także prawa pacjenta. Kolejny etap to już tajniki porodu. Położna opisuje symptomy zbliżającego się porodu, dokładnie określa, jak spakować torbę ze szpitalną wyprawką dla mamy i dziecka oraz, co najważniejsze, kiedy chwycić za tę torbę i ruszać do szpitala. Przy okazji omawiania zagadnień związanych z porodem, dużo mówi się również o roli osoby towarzyszącej podczas pierwszych skurczów w domu i już na sali porodowej.

Po zajęciach dotyczących porodu, mowa jest również o połogu oraz o aspektach psychologicznych porodu i związanej z nim depresji poporodowej.

Na wykłady zapraszani są również specjaliści z konkretnych dziedzin, którzy odpowiadają na wszystkie pytania przyszłych mam. I tak, często można osobiście porozmawiać z neonatologiem o fizjologii noworodka, anestezjologiem o zastosowaniu znieczulenia, z ginekologiem o ewentualnych patologiach porodu, z pielęgniarką pediatryczną o wyprawce dla maluszka i sposobach jego pielęgnacji oraz z doradcą laktacyjnym o karmieniu niemowlęcia. Z kolei w ramach zajęć praktycznych kobiety uczą się odpowiedniego oddychania, które wspomaga poród oraz pełnej relaksacji. Ćwiczą kręgosłup, rozciągają mięśnie krocza i dna miednicy oraz wykonują ćwiczenia Kegla. Ile to kosztuje

Zajęcia w szkole rodzenia nie są refundowane, zatem w większości szkół są one odpłatne. W niektórych jednak szkołach zdarzają się bezpłatne miejsca dla uczestniczek np. z domu samotnej matki czy studentek, warto zatem popytać, czy w naszej okolicy znajdują się takie szkoły. Średni koszt – w zależności od ośrodka, w którym zajęcia się odbywają to od około 200 do 500 złotych za cykl ok. 10 dwugodzinnych spotkań. W niektórych szkołach możliwa jest płatność w ratach. Bardzo często jednak opłata ta niesie ze sobą pewne przywileje i rabaty. Najczęściej, wiąże się z upustem za poród rodzinny lub jednoosobowy pokój poporodowy w tym samym szpitalu, w którym trwają zajęcia szkoły rodzenia. Taki upust może sięgać nawet 200 zł. Oprócz tego uczestniczki szkół rodzenia często otrzymują też rabaty w wybranych sklepach z artykułami dla niemowląt, a podczas zajęć lub w chwili ich ukończenia specjalne pakiety z upominkami – poradnikami dla młodych rodziców, próbkami kosmetyków, pieluszkami, drobnymi akcesoriami niemowlęcymi
czy nawet pięknymi albumami.

Większość kobiet i ich partnerów, którzy ukończyli kurs w szkole rodzenia jednogłośnie twierdzi, że te godziny spędzone w gronie innych ciężarnych oraz z doświadczoną położną czy lekarzem to był czas, w którym dużo dowiedzieli się nie tylko o rodzeniu, ale i o sobie.

Kobiety zwykle po ukończeniu takiego kursu są dużo bardziej spokojne, nie boją się już tak bardzo porodu, który przestał być dla nich wielką niewiadomą i z niecierpliwością czekają na ten moment, jako na chwilę spotkania z własnym dzieckiem. Mężczyźni z kolei często dopiero podczas szkoły rodzenia zaczynają lepiej rozumieć swoje partnerki, to co dzieje się z ich organizmem podczas tych 9 miesięcy, uczą się, jak je wspierać i jak się nimi opiekować. Każdy z uczestników szkoły rodzenia wychodzi z niego bogatszy o wiedzę, która już za chwilę okaże się niezbędna w codziennym życiu już w powiększonym składzie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)