Twoja inteligencja wystrzeli. Kluczowe cztery nawyki
Podwyższenie poziomu inteligencji jest skomplikowanym procesem, ale nie niemożliwym. Istnieje kilka sposobów, które pomogą w rozwijaniu intelektualnego potencjału. Już kilka prostych, codziennych nawyków może znacząco podnieść poziom IQ.
15.01.2024 | aktual.: 15.01.2024 11:51
Poziom inteligencji danego człowieka nie jest mu dany raz i na zawsze. W ciągu życia może ulegać zmianom, ponieważ inteligencja to wieloaspektowa cecha, która obejmuje zarówno zdolności kognitywne, jak i umiejętności społeczne. Inteligencję można kształtować i ćwiczyć, trzeba się tylko do tego przyłożyć.
Nie pozwól umysłowi się nudzić
Jeśli nauka kojarzy nam się tylko z przykrym obowiązkiem i zarzuciliśmy ją, gdy tylko po raz ostatni przekroczyliśmy próg szkoły, to bardzo niedobrze. Mózg musi się stale rozwijać, niezależnie od wieku, a najlepszym dla niego pokarmem są nowe informacje.
Stałe poszerzanie swojej wiedzy poprzez czytanie, uczestnictwo w kursach czy nawet samokształcenie podnosi nie tylko poziom wiedzy i umiejętności, ale również inteligencji. W jej rozwijaniu pomogą również zagadki logiczne i ćwiczenia pamięciowe, a nawet… układanie puzzli, które wymaga koncentracji i kreatywności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chcesz mieć silny mózg? Koniecznie wzmocnij kondycję
W zdrowym ciele zdrowy duch… i silny umysł. Badania szwedzkich naukowców (z ośrodków Sahlgrenska Academy i Sahlgrenska University Hospital) pokazały, że do szybkiego myślenia przydaje się zdrowe serce i mocne płuca. Dzięki temu mózg otrzymuje solidną dawkę tlenu, który wspomaga jego pracę. Aby prawidłowo działać, mózg musi dostać około 3,3 ml utlenowanej krwi na 100 g tkanki mózgowej. Stała aktywność fizyczna (zaledwie dwie godziny tygodniowo!) może zwiększyć poziom inteligencji i poprawić wyniki w nauce dzieci i młodzieży. Dorośli nie powinni być gorsi i również działać systematycznie.
Przepis na sukces to dobra dieta i odpoczynek. IQ od razu rośnie
Sprawny mózg powinien być odżywiany dobrym jakościowo i nisko przetworzonym jedzeniem, które wpłynie pozytywnie na jego pracę. Monotonne i niezdrowe pożywienie osłabia całe ciało, pojawiają się problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia, wahania nastroju. W takim stanie trudno się skupić. Idealna dla umysłu dieta powinna zawierać pełnowartościowe źródła białka i kwasy omega-3, które znajdziemy w rybach, orzechach oraz w nasionach chia i w siemieniu lnianym. Na pamięć dobrze wpływa cynk i witamina C, a także potas, magnez, jod czy witaminy z grupy B (szczególnie B6 i B12).
Bardzo ważny dla mózgu jest również odpoczynek, zarówno fizyczny (zdrowy sen, który powinien trwać minimum 8 godzin na dobę), jak i psychiczny. Zmartwienia i stres powodują wydzielanie hormonów, które niszczą komórki mózgowe. Codzienny relaks i solidny wypoczynek sprawiają z kolej, że myśli się nam łatwiej i znacznie szybciej.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!