Trwa ładowanie...
d1p2n8u

Tanzanit nie ma sobie równych. W ostatnich latach jest jeszcze bardziej popularny

Tanzanit jest klejnotem wyjątkowym. Można go znaleźć w tylko jednym miejscu na Ziemi, dlatego jest bardzo ceniony przez złotników i jubilerów. Niektórzy przypisują mu również wartości magiczne, rzekomo generuje pozytywną energię. Jego oryginalna, błękitno-fioletowa barwa sprawia, że biżuteria z tym klejnotem idealnie pasuje do chłodnych, zimowych stylizacji stroju.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Tanzanit bywa mylony z szafirem
Tanzanit bywa mylony z szafiremŹródło: Materiały prasowe, Fot: Apart
d1p2n8u

Poniżej prezentujemy kilka niecodziennych ozdób z tanzanitem. Ich oryginalny wygląd i niespotykana barwa klejnotu sprawią, że będzie on stanowił idealny prezent dla kobiety, która lubi się wyróżniać.

Niebieski zoisyt
Tanzanit to gemmologiczna nazwa niebieskiej przezroczystej odmiany zoisytu. Pierwsi odkrywcy początkowo omyłkowo wzięli klejnot za odmianę szafiru o nieco jaśniejszym odcieniu. Dopiero później zdali sobie sprawę ze swojej pomyłki, a co za tym idzie, jego wartość rynkowa drastycznie wzrosła. Wśród jubilerów i złotników najbardziej rozpowszechniona jest wersja błękitna, jednak klejnot znany jest z jego trichroizmu – w zależności od kąta obserwacji, dostrzec można trzy różne barwy: niebieską, fioletową oraz od brązowej, przez żółtą, do zielonej.

Trzy kolory zamknięte w jednym kamieniu
Co prawda tanzanit nie jest tak twardym kamieniem jak choćby diament, ale to właśnie delikatność sprawia, że jest jednym z najchętniej noszonych klejnotów ostatnich lat. Kolejną ważną cechą, która sprawia, że tanzanit jest niezwykle ceniony przez jubilerów, jest trichroizm. Najprościej mówiąc jest to współwystępowanie ze sobą trzech głównych barw kamienia i zmiana koloru w zależności od perspektywy. Między innymi to dlatego ma on bardzo wysoką wartość dla kolekcjonerów, wiele osób jest gotowych dać krocie za kamień o interesującym szlifie lub niecodziennej barwie.

Klejnot zimy
Oczywiście tanzanit, tak jak wszystkie inne kamienie, ma swoje ograniczenia. Podobnie jak szafir, do którego jest podobny, klejnot ten najbardziej pasuje do pań-zim, o blond włosach i jasnej cerze. Bardzo dobrze podkreśli również błękitne lub szare oczy. Jeśli masz nieco ciemniejszą karnację, być może warto wybrać nieco cieplejszy kamień. Tanzanit tak samo dobrze pasuje do różnej oprawy, dlatego możesz dowolnie mieszać style i komponować dodatki z użyciem swojej ulubionej biżuterii. Tradycją stało się oprawianie tanzanitu w otoczeniu drobnych brylantów, które przydają blasku, a także pozwalają mu ukazać w pełni jego niebieski czar.

Królowa śniegu
Choć niektóre panie preferują ozdoby z tanzanitu bez dodatków, to kamień dobrze komponuje się z bielą. Dlatego wszelkiego rodzaju kryształy, diamenty i cyrkonie będą stanowiły wspaniałą oprawę tego rzadkiego klejnotu, dodając do stylizacji pewnej dozy chłodu. Powinno się komponować go raczej z jasnymi ubraniami, bielą, ecru i delikatnymi brązami – te kolory komponują się z brązowawym odcieniem kamienia. Jeśli natomiast koniecznie chcesz założyć coś nieco ciemniejszego, zdecyduj się na błękit, granat lub intensywny fiolet. W ten sposób również podkreślisz oryginalną barwę klejnotu.

Tanzanit spodoba się w szczególności paniom, które cenią sobie oryginalne ozdoby najwyższej jakości. Niespotykana barwa i kunsztowny szlif sprawią, że nawet najskromniejsza kreacja zachwyci wszystkich wokół.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Apart

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1p2n8u

Podziel się opinią

Share
d1p2n8u
d1p2n8u