Blisko ludziTe ćwiczenia uratują wasz związek

Te ćwiczenia uratują wasz związek

Te ćwiczenia uratują wasz związek
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Magdalena Drozdek
10.08.2015 10:34, aktualizacja: 10.08.2015 11:12

Pokłóciłaś się z partnerem i wasz związek przeżywa kryzys? Receptą na problemy może być acro joga. Według specjalistów to połączenie klasycznych asanów i elementów akrobatyki działa skuteczniej niż niejedna terapia dla par.

Pokłóciłaś się z partnerem i wasz związek przeżywa kryzys? Receptą na problemy może być acro joga. Według specjalistów to połączenie klasycznych asanów i elementów akrobatyki działa skuteczniej niż niejedna terapia dla par.

Acro joga to kolejna odmiana ćwiczeń, które w całości opierają się na wzajemnym zaufaniu. Trudno złościć się na partnera, jeśli jest on jedyną osobą, która podtrzymuje przed upadkiem. Na zajęciach jedna osoba z pary wciela się w rolę podstawy– jest bazą, na której opierają się wszystkie pozycje. Druga osoba to latający i jest unoszona przez podstawę.

By asany móc w pełni poprawnie wykonać, niezbędne jest rozluźnienie i pozbycie się negatywnej energii.

– Ćwicząc wspólnie acro jogę, bardzo szybko można się przekonać, czy związek naprawdę działa. Jeśli para umie wykonać skomplikowane akrobacje, potrafi też pokonać problemy we własnym związku – mówi Lewis Howes, jeden z mistrzów acro jogi.

Sprawne ciało, sprawny umysł

Akrobatyczne pozy budują siłę, elastyczność i rozwijają umiejętność współpracy pomiędzy partnerami. Wśród podstawowych ćwiczeń można wyróżnić pozycję ptaka, gdzie latający opiera się jedynie na wyprostowanych nogach partnera czy np. wieloryba – latający podtrzymuje kark na nogach podstawy. Wszystkie wymagają dużej koncentracji od obu ćwiczących. Całość uzupełniona jest tajskim masażem, który pozwala uwolnić się od stresu i napięcia w ciele.

Acro jogi mogą spróbować też single. Zajęcia odbywają się w grupach i jak twierdzą instruktorzy, warto otworzyć się na drugą osobę i przekonać się, jak szybko można zaufać obcemu. Bardziej skomplikowane wariacje acro jogi angażują w asany nawet kilkanaście osób.

Akrobatyka dla każdego?

Akrobatyczne asany ze zdjęć mogą odstraszyć niejednego fana klasycznej jogi. Choć instruktorzy zapewniają, że nieważna jest siła, a wypracowana technika, do acro jogi można się wcześniej przygotować. Do takich „treningowych” ćwiczeń należą m.in. pozycja drzewa, czyli vrikshasana - rozwija poczucie równowagi i stabilności, podobnie jak pozycja trójkąta. Dzięki pozycji wyprostowanych nóg w górze wzmocnisz mięśnie brzucha, a dzięki pozycji świerszcza - mięśnie pleców.

md/ WP Kobieta