Trwa ładowanie...

Te sposoby pomogą ci mieć lepszy kontakt z dzieckiem

Na szacunek dziecka trzeba zasłużyć i każdy rodzic wie, że to nie lada wyzwanie. Terapeutka Virginia Satir radzi, co robić, żeby dziecko nam ufało, współpracowało i liczyło się z naszym zdaniem.

Share
Te sposoby pomogą ci mieć lepszy kontakt z dzieckiem
Źródło: Shutterstock.com
d1oafr3

Przytulaj każdego dnia

Im więcej ciepła i okazywania miłości i wsparcia, tym lepiej. Podobno potrzebujemy czterech uścisków dziennie, żeby przetrwać, ośmiu, żeby utrzymać dobry nastrój i dwunastu, żeby się zdrowo rozwijać.

Przytulenie dziecka na dzień dobry i dobranoc to podstawa. Możesz pożegnać je przytuleniem, gdy wychodzi do szkoły i gdy wraca do domu. Oczywiście z małymi dziećmi będzie prościej, nastolatki mogą się wstydzić takiego sposobu na okazanie miłości. Wtedy warto okazać szczerą uwagę, zapytać jak minął dzień, wysłuchać każdego drobiazgu, którym chce się podzielić.

d1oafr3

Bawcie się

To często niedoceniana forma nawiązywania dobrych relacji z dzieckiem. Nie chodzi tylko o gry planszowe, ale o zamianę codzienności w dobrą zabawę. Zamiast komunikatu "Owsianka na stole" można powiedzieć "Pszczółko, dziś na śniadanie miodek z owocami, na płatkach z mąki owsianej". Śmiech i luz zawsze pomagają w budowaniu dobrej atmosfery.

Zobacz też: Oczekiwała pięcioraczków. Przeżyła tylko trójka dzieci

Rozmawiaj z dzieckiem, nie z telefonem

Dzieci najbardziej potrzebują szczerej uwagi. Jeśli przychodzi, żeby opowiedzieć ci o czymś ważnym, na wpatruj się w ekran telewizora, tylko w oczy dziecka. Wycisz telefon, wyłącz muzykę. To wasz czas. Jeśli okażesz dziecku uwagę, otworzy się i zwierzy, a to zaprocentuje większym szacunkiem i zaufaniem.

Mów, że słuchasz i rozumiesz

Nie krytykuj, nie oceniaj, nie przerywaj. Jeśli dziecko opowiada ci o swoich emocjach, wysłuchaj. Jeśli ma barierę, pomóż mu się otworzyć zwrotami:

  • "Rozumiem, że to było dla ciebie trudne przeżycie"
  • "I jak się z tym czujesz?"
  • "Wyobrażam sobie, że to nie jest łatwe. Czy chcesz opowiedzieć mi więcej?"
  • "To świetna historia! Jestem ciekawa, co było dalej."
d1oafr3

Naucz się patrzeć na świat z perspektywy swojego dziecka i traktować tę perspektywę serio. Emocje, które przeżywa - pozytywne i negatywne - są dla niego bardzo ważne, nigdy ich nie bagatelizuj.

Zwolnij i ciesz się wspólnym czasem

Spędźcie razem kilka minut przed snem. Zróbcie razem obiad. Poczytajcie książkę. Opowiedz mu bajkę. Pojedźcie nad jezioro, pobiegajcie po łące. Bo dużo bardziej od nowej zabawki, potrzebuje twojego czasu i akceptacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1oafr3

Podziel się opinią

Share
d1oafr3
d1oafr3