Kleszcze boją się tej substancji. Jest dla nich śmiertelna

Niektóre zapachy, które odstraszają kleszcze - warto z nich skorzystać
Niektóre zapachy, które odstraszają kleszcze - warto z nich skorzystać
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

10.04.2024 09:30, aktual.: 10.04.2024 11:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosenna pogoda sprzyja wycieczkom do lasu, parku czy na łąkę. Właśnie w tych miejscach najczęściej możemy "złapać" kleszcza. Aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych po spotkaniu z pajęczakami, warto wiedzieć, jak się przed nimi zabezpieczyć.

Ugryzienie kleszcza może doprowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, takich jak borelioza, babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Pajęczaki możemy spotkać głównie tam, gdzie pojawia się wysoka trawa, drzewa oraz krzewy, lecz kleszcza możemy "złapać" nawet we własnym ogrodzie.

Przed wyjściem do lasu czy na łąkę warto odpowiednio się zabezpieczyć. Wysokie skarpetki, długie i nie za szerokie nogawki w spodniach oraz jasna odzież z pewnością ci w tym pomogą. Po powrocie do domu powinno się dokładnie sprawdzić całe ciało, aby mieć pewność, że nie przynieśliśmy kleszcza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapachy odstraszające kleszcze

W celu ochrony przed kleszczami dobrze jest sięgnąć po zapachy, które je odstraszą. Warto wiedzieć, że naturalnym wrogiem kleszczy są mrówki, które je zjadają. Dlatego też kwas mrówkowy, który wydzielają te małe i pracowite owady, może pomóc w walce z pajęczakami. 

W większości aptek znajdziesz spirytus mrówczany, który kosztuje kilka złotych. Możesz kupić go również w sklepach ekologicznych lub w internecie. Wykorzystaj go do stworzenia roztworu, a następnie spryskaj całe ciało, aby uniknąć kontaktu z kleszczem. Substancja ta w niskim stężeniu działa na pajęczaki odstraszająco, a w wysokim jest dla nich śmiertelna.

Wystarczy, że spirytus mrówczany rozcieńczysz w wodzie w proporcjach 1:1. Uzyskaną miksturę wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem, a następnie spryskaj ubrania. Nie zapominajmy, że aplikacja kwasu mrówkowego bezpośrednio na skórę może prowadzić do reakcji alergicznych.

Mrówki - pracowite i przydatne w walce z kleszczami

Choć mrówki mogą być irytujące, interakcje z nimi zazwyczaj nie wiążą się z poważnym ryzykiem dla zdrowia. Zanim więc zdecydujemy się na wyeliminowanie mrówek z naszego ogrodu czy działki, warto rozważyć pozytywny wpływ, jaki mogą mieć na nasze otoczenie. Obecność jednego mrowiska może przyczynić się do eliminacji obszarów zasiedlonych przez kleszcze w promieniu około 20 m.

Jakie zapachy jeszcze odstraszają kleszcze?

Kleszcze nie przepadają za wonią niektórych olejków eterycznych, w tym eukaliptusowego, z drzewa herbacianego, cytrynowego, cynamonowego, geraniowego, miętowego i cedrowego. Te naturalne środki skutecznie odstraszają kleszcze.

Często poleca się również olejek z eukaliptusa cytrynowego. Składnik aktywny, cytronela, charakteryzuje się intensywnym, cytrusowym aromatem, który odstrasza wiele rodzajów owadów. Efektywność tego olejku w odstraszaniu kleszczy została potwierdzona przez badania, wskazujące, że jego działanie może utrzymywać się przez kilka godzin po zastosowaniu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także