Trwa ładowanie...

To geny, a nie wysokie obcasy powodują haluksy

Częste problemy ze stopami, np. haluksy czy deformacje drugiego palca, są w dużym stopniu dziedziczne i nie powstają w związku ze złym obuwiem. Potwierdziło to badanie zaprezentowane w "Arthritis Care and Research".

To geny, a nie wysokie obcasy powodują haluksyŹródło: 123RF
d48fqpx
d48fqpx

Częste problemy ze stopami, np. haluksy czy deformacje drugiego palca, są w dużym stopniu dziedziczne i nie powstają w związku ze złym obuwiem. Potwierdziło to badanie zaprezentowane w "Arthritis Care and Research".

Zdaniem naukowców nawet 60 proc. osób starszych ma ze stopami problemy, które utrudniają chodzenie, a nawet mogą obniżać jakość życia. Do takich problemów należą haluksy, nazywane też paluchem koślawym, które dokuczają ponad jednej piątej (23 proc.) osób w wieku od 18 do 65 lat i ponad jednej trzeciej (36 proc.) ludzi starszych, w wieku co najmniej 65 lat.

Zdaniem ekspertów ryzyko powstania haluksa zwiększa się u kobiet, osób starszych i z nadwagą. Niewiele było jednak wiadomo, w jakim stopniu odpowiadają za niego geny.

d48fqpx

Teraz wiadomo nieco więcej dzięki pracom zespołu pod kierunkiem dr Marian Hannan z Hebrew SeniorLife i Harvard Medical School w Bostonie (USA). Stopień ich dziedziczności naukowcy badali w grupie liczącej 1370 osób. Średnia wieku badanych wynosiła 66 lat, ponad połowę grupy (57 proc.) stanowiły kobiety. W latach 2002-2008 wszystkich skontrolowano pod kątem obecności różnych zwyrodnień: palucha koślawego, deformacji drugiego palca u stopy (tzw. palec młotowaty, palec krogulczy i inne) czy stanu zapalnego tkanki związanego z obecnością ostrogi piętowej.

Stopień dziedziczności każdego z tych problemów naukowcy oceniali, korzystając z oprogramowania, które pozwala na analizy genetyczne różnych danych dotyczących rodziny, np. budowy stopy.

Okazało się, że haluksy, deformacje drugiego palca czy ostrogi pojawiały się odpowiednio u 31 proc., 30 i 28 proc. badanych. Dwie najczęstsze wady, haluks i deformacje drugiego palca, dają się we znaki nawet połowie starszych ludzi w Europie i Ameryce. O ich obecności w dużym stopniu przesądza skłonność dziedziczna (choć nie bez znaczenia jest też wiek i płeć danej osoby). Naukowcy sugerują, że ludzie mogą dziedziczyć określony kształt stopy, który predysponuje do rozwoju tego problemu.

Dotychczas winą za haluksy obarczano głównie buty, zwłaszcza zbyt ciasne i na wysokim obcasie. W świetle nowych badań widać, że nieodpowiednie buty nie powodują tej dolegliwości, a jedynie mogą ją nasilać.

(PAP/mtr), kobieta.wp.pl

d48fqpx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48fqpx