To najgorsze chwasty w Polsce. Wiemy, jak się ich pozbyć
Chwasty to prawdziwe utrapienie miłośników idealnej murawy. Nieproszeni ogrodowi goście to gatunki, które szybko zajmują przestrzeń i niełatwo się ich później pozbyć. Na szczęście są na to sposoby.
24.04.2024 | aktual.: 24.04.2024 19:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Każdy, kto choć raz zmagał się z chwastami na działce, wie, jak nierówna to walka. Niektóre gatunki niepożądanych roślin wydają się wręcz niezniszczalne - nawet gdy je wyrwiemy, szybko odrastają.
Na szczęście jest kilka metod, które zaradzą i temu problemowi. Jako że wiosnę mamy już w pełni, warto się przygotować i zapoznać ze skutecznymi sposobami na walkę z chwastami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wydają się niezniszczalne. Tak zażegnasz trawnikowy kryzys
Perz właściwy, mniszek pospolity, babka zwyczajna. Te trzy gatunki roślin, które uznajemy za ogrodowe chwasty, stanowią wyzwanie, jeśli pojawią się na naszym trawniku. Perz posiada długie rozłogi, czyli wydłużone pędy, które płożą się po ziemi. Źdźbła osiągają od 20 do nawet 150 cm wysokości. Mniszek natomiast wyjątkowo głęboko, jak na tak niewielką roślinę, zapuszcza korzenie. Jeżeli tylko kiedyś mierzyliśmy się z babką, wiemy, że jest wyjątkowo trudna do wyrwania.
Na wszystko są jednak sposoby. Najskuteczniejszą i najbardziej ekologiczną jest pielenie chwastów, co trzeba wykonać, zanim dojrzeją i zaczną się rozsiewać. W trakcie tej czynności zwróćmy uwagę, aby pozbyć się całego systemu korzeniowego rośliny - inaczej cała nasza praca na nic.
Stosowanie środków chemicznych to ostateczność. Jeżeli jednak zdecydujemy się na oprysk, uważnie stosujemy się do zaleceń producenta produktu i wykonujmy go wcześnie rano albo wieczorem - w bezwietrzne, pogodne dni.
Zobacz także
Herbicydy - to musisz wiedzieć
Jeżeli chwasty dwuliścienne pokrywają znaczną część trawnika i rosną w sporym zagęszczeniu, sięgnijmy po preparaty z herbicydami. Na rynku jest kilka znanych i popularnych produktów. Pamiętajmy, że po ich użyciu, substancje wnikną w liście niechcianych roślin i zaczną działać po pewnym czasie, dlatego trzeba wówczas zrezygnować z koszenia trawy.
Po herbicydach chwasty powinny zacząć więdnąć po około 7-10 dniach. Kiedy już usuniemy uschnięte rośliny, spokojnie możemy zabrać się za koszenie murawy.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl