Tych roślin nie sadź w ogrodzie. Szybko tego pożałujesz

Ogród pełen kwiatów to marzenie wielu osób. Szukamy oryginalnych okazów, które upiększą teren wokół domu. Niektóre gatunki nie nadają się do uprawy w ogrodzie, bowiem rozrastają się tak bardzo, że "pochłaniają" resztę roślin. Jakich okazów lepiej unikać?

Jakich roślin lepiej unikać?
Jakich roślin lepiej unikać?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Follow the Sun

Wiosna to pracowity okres dla miłośników ogrodnictwa. To właśnie wiosną zabieramy się za pierwsze poważne prace w ogrodzie, takie jak aeracja trawnika czy sadzenie nowych roślin. Rozglądamy się z wyjątkowymi gatunkami kwiatów, które upiększą posesję.

Nie każda roślina nadaje się do uprawy w ogrodzie. Wiele kwiatów należy do tzw. roślin ekspansywnych. Oznacza to, że rozrastają się po całym ogrodzie, "pochłaniając" przy tym pozostałe kwiaty. Jakie kwiaty należą do tej grupy? Których gatunków lepiej unikać?

Tych roślin nie sadź w ogrodzie. Możesz tego pożałować

Aksamitki, tulipany, bratki czy hortensje to gatunki, które sadzimy najczęściej. Są miłe dla oka, a z uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Po latach decydujemy się na zasadzenie nowych roślin. Szukamy oryginalnych, wyróżniających się okazów, jednak przed zasadzeniem powinniśmy się upewnić, że wybrany gatunek nie należy do roślin ekspansywnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym sątarget="_blank"> rośliny ekspansywne? To grupa roślin, które rosną w bardzo szybkim tempie i mają tendencję do rozrastania się po całym ogrodzie. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby roślin zaatakowała cały ogród "pochłaniając" przy tym inne kwiaty czy nawet całe rabaty.

Większość z tych roślin prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, jednak zachowują się niczym chwast. Ciężko je wyplewić, a po wyrwaniu niemal od razu pojawia się nowy okaz. Gatunki ekspansywne rozmnażają się poprzez złogi podziemne, złogi naziemne bądź nasiona. Jakie gatunki należą do roślin ekspansywnych? Bambus, mięta, pokrzywa, podagrycznik, dąbrówka rozłogowa, nawłoć ogrodowa, nawłoć kanadyjska, smagliczka skalna, nagietek, sumak octowy, rokitnik i spartyna grzebieniasta.

Jak pozbyć się niechcianych roślin?

Wymienione rośliny prezentują się bardzo atrakcyjnie, a większość z nich można wykorzystać w kuchni, m.in. owoce rokitnika czy miętę. Uprawa tych roślin wiąże się z wysokim ryzykiem ekspansji na pozostałe części ogrodu, jednak można tego uniknąć.

Jak dbać o rośliny ekspansywne, aby nie rozrosły się po ogrodzie? Gatunki takie jak mięta, bambus, pokrzywa czy nagietek posadź w rabatach, a po zasadzeniu otocz je folią, która zapobiegnie rozmnażaniu się poza rabatą. Co zrobić z pozostałymi roślinami? Wystarczy, że będziesz regularnie usuwać z nich zwiędłe liście, owoce czy kwiaty, a roślina nie będzie miała szans rozprzestrzenić się po ogrodzie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie