Blisko ludziTranspłciowa Milo popełniła samobójstwo. "Z ambony wieszali psy na środowisku LGBT"

Transpłciowa Milo popełniła samobójstwo. "Z ambony wieszali psy na środowisku LGBT"

Milo Mazurkiewicz popełniła samobójstwo
Milo Mazurkiewicz popełniła samobójstwo
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Dominika Czerniszewska
27.07.2020 14:03

Milo w zeszłym roku skoczyła z Mostu Łazienkowskiego do Wisły. Dlaczego? Bo jako osoba neutralna płciowo nie była akceptowana przez społeczeństwo.

Aktywista LGBT Milo Mazurkiewicz działała w organizacji Stonewall z Poznania, która odpowiada m.in. za organizację edukacji seksualnej czy parad równości. "Na samą myśl o tym, że mam iść do lekarza, który będzie sprawdzał, czy jestem wystarczająco trans, chcę się zabić" – pisała już kilka miesięcy przed śmiercią.

W maju skoczyła z Mostu Łazienkowskiego do Wisły.

Minął rok od śmierci Milo

Na łamach "Dużego Formatu" ukazała się poruszająca rozmowa z ojcem Zenonem Mazurkiewiczem-Dubieńskim, ojcem transpłciowej Milo. Początki nie były dla niego łatwe. "Dziwiła mnie jego miękkość ruchów, farbowanie włosów... Nie chciałem pytać, czy jest, przykładowo, gejem. Odpowiedział, że jest a. Nie zrozumiałem go" - powiedział w rozmowie z Łukaszem Opłatkiem.

Miłosz w wieku 22 lat poprosił ojca, żeby zwracał się do niego w rodzaju nijakim. "Nie Miłosz, ale Milo, ponieważ jest niebinarny – nie czuje się już mężczyzną, ale jeszcze nie jest kobietą. Mówiłem więc 'moje dziecko' i 'dzieciaku'" - tłumaczył w "DF".

Uważa również, że Polska to nie jest dobry kraj dla osób LGBT. Ma żal do poradni psychologicznej w Warszawie, z której korzystało jego dziecko. "Po wyjściu z niej zawsze miało doła. Tego dnia też miało tam wizytę" - wyznał.

Ojciec pochował Milo w rodzinnym grobie w Złotowie. "Nie chciałem księdza, bo hierarchowie Kościoła z ambony wieszali psy na środowisku LGBT. Zresztą nie sądzę, żeby ksiądz pochował samobójcę. Przed pogrzebem zdjąłem krzyż z urny" - czytamy.

Źródło: "Duży Format"

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (103)
Zobacz także