Tribulus terrestris, czyli buzdyganek naziemny i jego właściwości
Tribulus terrestris to roślina, która została doceniona dzięki swoim właściwościom podnoszącym poziom libido i wzmacniającym układ immunologiczny. Tribulus terrestris posiada również swoją polską nazwę i w naszym regionie nazywany jest buzdygankiem naziennym. Jak działa tribulus i jakie dawki tej rośliny przyjmować?
28.11.2018 13:47
Tribulus terrestris - podstawowe informacje
Tribulus terrestris jest rośliną porastającą tereny Azji, Afryki, Australii, a także południowej i środkowej części Europy. W Polsce jednak tribulus terrestris naturalnie występuje stosunkowo rzadko. Tribulusa spotyka się w naszym kraju głównie jako roślinę napływową.
Polska nazwa tribulusa terrestris nie bez przyczyny nawiązuje do buzdygana, czyli maczugi o metalowej głowicy zbudowanej z piór promieniście rozchodzących się od drzewca. Owoce tribulusa bowiem są małe, zielone i wyposażone w grube kolce, co w całości przypomina tę obuchową broń.
Tribulus rośnie zazwyczaj na glebach piaszczystych. Na tribulusa można się natknąć na obrzeżach pól czy na ugorach. Medycyna chińska i ajuwerdyjska uważają tribulusa za środek tonizujący.
Skąd pochodzi tribulus?
W dalekowschodniej medycynie ludowej tribulus cieszył się niemałą popularnością. Chińczycy, Koreańczycy czy Japończycy do dziś wykorzystują tribulus do leczenia zaburzeń seksualnych czy niepłodności.
Tribulus był również rośliną stosowaną przez starożytnych Greków. Współczesną sławę przynieśli tribulusowi Bułgarzy, a konkretnie bułgarscy sztangiści, którzy zażywali wyciągi z tribulusa przed zawodami w 1988 roku. Podczas tych zawodów bułgarscy sztangiści zdołali otrzymać 6 medali, wśród których 4 były złote.
Bułgarscy sztangiści przyznali mediom, że suplementowali się tribulusem, który podwyższa testosteron i DHEA, a to z kolei wpłynęło na poprawę ich kondycji fizycznej. Te doniesienia sprawiły, że tribulus był jednym z podstawowych składników suplementów, które były popularne w latach 90. minionego stulecia.
Właściwości tribulusa
Z czego wynika popularność i niezwykła skuteczność tribulusa? Otóż tribulus terrestris jest źródłem takich związków, jak indole, saponiny i polifenole. Związki te hamują aktywność enzymów, które przetwarzają anaboliczny testosteron. Ma to niebagatelne znaczenie, zwłaszcza dla mężczyzn, którzy zmagają się z ginekomastią, czyli gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicach piersi.
Tribulus wykazuje też właściwości hamowania łysienia. Tribulus stosowany jest również jako środek, który leczy zaburzenia seksualne. Wynika to z faktu, iż tribulus napędza owogenezę u kobiet i spermatogenezę u mężczyzn. Jest także środkiem stosowanym pomocniczo w leczeniu zaburzeń oddawania moczu, nadciśnienia czy stanów zapalnych gruczołu krokowego.
Jak dawkować tribulus?
Wielkość dawki tribulusa jest uzależniona przede wszystkim od celu, w jakim się go stosuje. Jeśli tribulus jest stosowany w celach treningowych, dawka nie powinna przekraczać 2-3 g dziennie. Jeśli natomiast tribulus jest stosowany jako środek leczniczy, dawkuje się wóczas zazwyczaj ok. 6 g tej rośliny.