Trik ogrodnika. Zrób zaraz po kupieniu choinki

Choinka to jedna z największych ozdób naszych domów w okresie świątecznym. Niestety ścięte drzewka dość szybko tracą swój urok. Dlatego warto znać zasady, które pomogą choince zachować dobrą kondycję nieco dłużej.

Gdy zahartujemy choinkę, będzie lepiej się trzymać
Gdy zahartujemy choinkę, będzie lepiej się trzymać
Źródło zdjęć: © Getty Images | Betsie van der Meer

Ubranie choinki to jedna z bożonarodzeniowych tradycji. W zimowym okresie kolorowe drzewko jest pięknym akcentem, który umila przetrwanie chłodnych i ciemnych dni. Specjaliści zauważają, że aby drzewko przetrwało, bardzo ważne jest jego zahartowanie - niezależnie od tego, czy stawiamy na choinkę ciętą czy w donicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Świerk, sosna czy jodła. Jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie?

Jak zahartować choinkę? Oto najlepszy sposób

Z portali ogrodniczych dowiemy się, że minimalny czas hartowania iglaka to trzy lub cztery doby w przypadku żywej sadzonki i kilka godzin w przypadku ciętej. Sam proces polega na tym, że stopniowo umieszczamy drzewko w miejscach o różnej, delikatnie wzrastającej temperaturze. Jeżeli roślina od razu znajdzie się w ciepłym pomieszczeniu, szybko zmarnieje. Później powinniśmy postawić drzewko w pokoju, gdzie temperatura nie przekracza 18-19 stopni na plusie. Jeżeli chcemy umieścić ją w cieplejszym miejscu, czas hartowania się wydłuża.

Po tym procesie choinka powinna stanąć w miejscu z dala od źródeł ciepła. Dobrze też, jeśli w wybranym miejscu jest światło słoneczne. Później pilnujmy właściwego podlewania - pień powinien znajdować się pod lustrem wody w pojemniku. Warto jest spryskiwać igiełki wodą

Choinka w domu - jak przedłużyć jej żywotność?

Jest jeszcze jeden sposób na to, by choinka zahartowała się przed znalezieniem się w naszym domu. Ta metoda działa w przypadku ciętych egzemplarzy. W tym celu umieszczamy pień choinki w misce z ciepłą wodą na około 25 minut.

Oprócz hartowania warto również w stojaku choinki ciętej umieścić...miedziane monety. Miedź hamuje rozwój grzybów oraz bakterii, co również wpłynie na to, że dłużej nacieszymy się drzewkiem.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
świętachoinkaboże narodzenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)