"Trójkąt śmierci" na twarzy. Uważaj, gdy zobaczysz pryszcza

Czym jest "trójkąt śmierci" na twarzy? Eksperci zwracają uwagę, że jest to szczególnie niebezpieczny obszar. Wyciskanie pryszczy w tym miejscu może mieć katastrofalne skutki.

Czym jest "trójkąt śmierci"?
Czym jest "trójkąt śmierci"?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Profesor Joshua Zeichner, ceniony dermatolog z Mount Sinai Hospital, zwraca uwagę na szczególnie niebezpieczną strefę na twarzy – tzw. trójkąt śmierci.

Obszar ten posiada unaczynienie żylne, które łączy go bezpośrednio z mózgiem, a to czyni go potencjalnie ryzykownym miejscem. W tym przypadku wszelkie manipulacje skórne, takie jak wyciskanie pryszczy, mogą być katastrofalne w skutkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dostała paskudnej wysypki. Wtedy wyznała lekarzowi, co robiła podczas urlopu

Uważaj na "trójkąt śmierci"

"Trójkąt śmierci" jest charakterystyczny ze względu na specyficzne ułożenie naczyń krwionośnych: żyłę twarzową, żyłę oczną górną i dolną oraz żyłę kątową. Połączone są one z zatoką jamistą, która znajduje się we wnętrzu czaszki.

"W dodatku żyły i sploty żylne w tym obrębie u większości osób nie mają zastawek, co może prowadzić do wystąpienia zwrotnego przepływu krwi żylnej" - mówi na łamach "Health" Joshua Zeichner to profesor dermatologii.

Nie wyciskaj pryszczy w "trójkącie śmierci"

Zatoka jamista, która jest dużą żyłą odprowadzającą krew do mózgu, stanowi bezpośrednią drogę dla tych bakterii do mózgu. Dlatego wszelkie ingerencje skórne tym obszarze są bardzo niewskazane.

W konsekwencji z powodu zwykłego wyciskania pryszcza możemy doprowadzić do poważnych powikłań wewnątrzczaszkowych, które są stanem zagrażającym życiu.

"W przypadku, gdy wyciśniesz pryszcz i rozwinie się infekcja, najgorszym scenariuszem jest to, że infekcja rozprzestrzeni się ze skóry przez zatokę" - ostrzegał profesor Joshua Zeichner podczas rozmowy z "Health".

Objawami infekcji mogą być gorączka, ból głowy, obrzęk wokół oczu, a także niekontrolowane ruchy gałek ocznych.

Warto pamiętać, że wysikanie pryszczy, choć nie zawsze jest tak niebezpieczne, nie jest wskazane również na innych obszarach twarzy.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (35)