Tworzą "związki symbiotyczne". Z czasem partner zaczyna się dusić
Związki symbiotyczne charakteryzują si ę silnym poczuciem zależności pomiędzy partnerami. Po fazie euforii jeden z partnerów może odczuwać ciężar, dyskomfort i poczucie winy, jeśli nie jest w stanie odnaleźć własnej autonomii.
Związek symbiotyczny to relacja, w której partnerzy odczuwają niezwykle silne emocjonalne zależności, jakby tworzyli doskonały byt. Stephen M. Johnson, terapeuta pracujący z osobami symbiotycznymi, wskazuje, że takie osoby mają trudność z odnalezieniem lub uznaniem swojej autonomicznej tożsamości. Określają własne "ja" poprzez relację z innymi osobami, a nie poprzez to, jakie są.
Jak powstają związki symbiotyczne?
Przyczyny powstawania związków symbiotycznych sięgają często do wczesnego dzieciństwa. Jeśli dziecko nie otrzymało właściwej opieki emocjonalnej, jako dorosły człowiek może poszukiwać relacji kompensujących ten brak. Mimo że związki symbiotyczne na początku często wyglądają na idealnie, ponieważ partnerzy czują pełne zrozumienie i uzupełniają się wzajemnie, nie są trwałe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Magda Gessler zdradziła przepis na udany związek. "Ja jestem gejszą. Robię to, czego sobie życzy mąż"
Według psychoterapeutki Anety Pękały, nadopiekuńczość rodzica czy brak wsparcia w okresie usamodzielniania dziecka może prowadzić do trudności w późniejszym życiu. Osoby dorosłe szukają wtedy symbiotycznego partnera, z którym poczują siłę ujawniania emocji, wsparcie oraz bliskość.
Czy związek symbiotyczny zawsze kończy się źle?
Choć związki symbiotyczne wydają się być doskonale dopasowane, mogą prowadzić do problemów. Po fazie euforii przychodzi potrzeba konfrontacji z rzeczywistością. W relacjach symbiotycznych prędzej czy później jeden z partnerów zaczyna się "dusić". Może odczuwać ciężar, dyskomfort i poczucie winy, jeśli nie jest w stanie odnaleźć własnej autonomii w relacji.
Kiedy jedna z osób w związku zaczyna odczuwać potrzebę niezależności, często dochodzi do kryzysu. Tu pojawiają się dwie możliwości - przekształcenia związku lub jego zakończenia. W przepracowaniu problemów i zbudowaniu zdrowej relacji może pomóc terapia.
Jak unikać pułapek związków symbiotycznych?
Kluczem jest rozwój osobisty i świadomość własnych potrzeb emocjonalnych. Osoby, które zrozumieją własne wzorce z dzieciństwa, mogą zbudować zdrową relację, która nie opiera się wyłącznie na potrzebie symbiozy. Ważne jest, aby otwarcie komunikować się z partnerem i dążyć do niezależności emocjonalnej.
Działania, takie jak terapia indywidualna, praca nad samoświadomością i rozwijanie własnych pasji, mogą wspierać budowanie zdrowych związków bez nadmiernej zależności emocjonalnej.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.