Trwa ładowanie...

Tylko dwa pytania dzielą was od rozwodu!

Wystarczy odpowiedzieć na dwa pytania, żeby przewidzieć przyszłość każdego małżeństwa. Do takiego wniosku doszli ekonomiści z Uniwersytetu w Virginii. Co ich zdaniem wpływa na szczęście w związku i jak uniknąć rozstania?

Tylko dwa pytania dzielą was od rozwodu!Źródło: Shutterstock.com
d4lxxw5
d4lxxw5

Szczęście w małżeństwie zależy przede wszystkim od samopoczucia każdej ze stron. To dosyć oczywiste. Jednak i na ten temat można przeprowadzić dogłębne badanie, które pomoże określić prawdopodobieństwo rozwodu. Zrobili tak ekonomiści z Uniwersytetu w Virginii - Leora Fiedberg i Steven Stern. Dzięki ich ankiecie łatwo można sprawdzić, czy małżeństwo ma szansę na przetrwanie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Fiedberg i Stern zebrali grupę 3579 par, którym zadali dwa proste pytania:

  1. Na skali od 1 do 10 - jak szczęśliwy/a byłbyś/byłabyś, gdybyś zakończył/a swój związek? (1 to oznacza znacznie mniej szczęśliwy/a, a 10 znacznie bardziej).
  2. Jak szczęśliwy byłby twój partner/partnerka, gdyby rzeczywiście doszło do rozstania? (skorzystaj z tej samej skali).
rozstanie Fotolia
rozstanie Źródło: Fotolia, fot: fotolia

Odpowiedzi pozwoliły im jasno określić, co stoi za większością rozwodów. Jednocześnie byli w stanie prognozować, które z badanych par się rozstaną. Co w tych pytaniach pozwala sprawdzić trwałość relacji? Dobra znajomość partnera! Partnerzy, którzy uważali, że będą szczęśliwsi po rozstaniu, rozwodzili się częściej. To było jednak zupełnie przewidywalne. Ciekawy okazał się zupełnie inny przypadek.

d4lxxw5

Okazuje się, że rozwiodło się 13 proc., w których jeden z partnerów uznawał, że jego współmałżonek jest znacznie szczęśliwszy w związku niż on sam.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Najczęściej jednak rozstawały się pary, które w ocenie uczuć partnera pomyliły się aż o 2 punkty. Niezależnie od tego, w którą stronę dziesięciopunktowej skali zmierzały. Wynika z tego, że słaba znajomość uczuć partnera to prosta droga do problemów w relacji i ewentualnego rozwodu.

Jak to możliwe? Stern tłumaczy, że osoba, która uważa, że jej małżonek jest z nią szczęśliwy (podczas gdy nie jest), często nie przejmuje się jego komfortem i podchodzi do wspólnego życia bardzo lekkomyślnie. Częściej pozwala sobie na krytykę i zaniedbania względem partnera. Jeśli w tym czasie druga strona czuje się w relacji niekochana i myśli nad przyszłością związku, rozwód staje się bardzo prawdopodobnym scenariuszem.

Jak w takim razie uchronić się przed rozpadem związku, w którym czujemy się dobrze? Wystarczy szczera rozmowa, w której partner otwarcie będzie mógł opowiedzieć nam o swoich oczekiwaniach i uczuciach. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

d4lxxw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lxxw5