Ubezpieczenie na życie dla kobiet - kiedy naprawdę warto je rozważyć?

Rolą polisy na życie jest zabezpieczenie przyszłości naszej oraz naszych najbliższych. Dotyczy to w dużej mierze kobiet, które w ten sposób mogą przygotować się na wiele niespodziewanych sytuacji. Ubezpieczenie może chronić, jak również wspierać finansowo.

Ubezpieczenie na życie dla kobiet - kiedy naprawdę warto je rozważyć?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

20.11.2019 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ubezpieczenie na życie dla kobiet - kiedy naprawdę warto je rozważyć?

Rolą polisy na życie jest zabezpieczenie przyszłości naszej oraz naszych najbliższych. Dotyczy to w dużej mierze kobiet, które w ten sposób mogą przygotować się na wiele niespodziewanych sytuacji. Ubezpieczenie może chronić, jak również wspierać finansowo.
Przyjrzyjmy się zatem możliwościom ubezpieczenia na życie i sprawdźmy – jaką strategię ochronną wybrać, by móc czerpać z niej jak największe korzyści.

Polisa na życie – co to jest?

Oferty ubezpieczeń na życie mogą się od siebie diametralnie różnić, zatem nic dziwnego, jeśli po zajrzeniu do internetu wpadniemy w niemałą konsternację. Wyjaśnijmy zatem na samym początku czym jest podstawowa funkcja ubezpieczenia.

Zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie finansowe osoby ubezpieczonej. Zakup ubezpieczenia dotyczy ochrony na określony czas, po upływie którego ubezpieczyciel wypłaca nam zgromadzoną sumę ubezpieczenia. Podstawową funkcją ochrony jest wypłata świadczenia na wypadek śmierci ubezpieczonego – osobom uposażonym, czyli tym wskazanym w umowie.

Ubezpieczyć się możemy na dowolną kwotę oraz czas – my same decydujemy o tym, jak długo będzie trwała umowa oraz jak wysoka będzie nasza suma ubezpieczenia. Rynek ubezpieczeniowy oferuje w tym zakresie sporo – możemy zdecydować się na sumę ubezpieczenia rzędu 50 000 zł, jak i nawet 1 000 000 zł. Kwota uzależniona jest zarówno od naszych możliwości finansowych, jak również czasu trwania umowy.

Jaką ochronę zapewnia nam ubezpieczenie na życie?

W tej podstawowej ofercie ubezpieczeniowej nie powinnyśmy liczyć na szerszy zakres ochrony – jest on uzależniony od naszego wyboru. Zakres ochrony wymaga od nas zakupu odpowiedniej umowy dodatkowej w wybranym zakresie. Możemy zatem wybrać ochronę na wypadek pobytu w szpitalu czy zdiagnozowania poważnej choroby. Mamy też możliwość zakupu wszystkich dostępnych umów dodatkowych, co zapewni nam maksymalny zakres ochrony.

Niezwykle ważne jest to, że pomoc ubezpieczyciela nie ogranicza się wyłącznie do wypłaty odszkodowania z określonego tytułu. Możemy liczyć również na pomoc innego rodzaju, np.:

  • transport medyczny,
  • dodatkowe konsultacje u specjalisty,
  • wsparcie psychologiczne,
  • pomoc domową w czasie hospitalizacji,
  • organizację rehabilitacji,
  • dowóz leków zapisanych przez lekarza.

Oznacza to, że w trudnych życiowych momentach możemy liczyć na pomoc firmy ubezpieczeniowej.

Jakie ubezpieczenie na życie będzie odpowiednie dla kobiet?

Powinnyśmy wiedzieć również – jakie mamy rodzaje polisy na życie do wyboru. Każda z nas może oczekiwać innego rodzaju ochrony.
Do wyboru mamy zatem polisę:

  • indywidualną,
  • grupową,
  • inwestycyjne,
  • posagową,
  • rodzinną,
  • bezterminową.

Po krótce omówmy na czym polegają poszczególne ubezpieczenia, ponieważ różnice mogą być znaczące dla podjęcia właściwego wyboru.
Ubezpieczenie indywidualne to oferta, którą wybieramy samodzielnie – taka polisa zapewnia nam ochronę na określony czas, sumę ubezpieczenia oraz wybrany zakres ochrony. Czas trwania umowy to zazwyczaj okres pomiędzy 5, a nawet 30 lat. Możemy zdecydować się zarówno na podstawowy zakres ochrony, jak i wybrać odpowiednie umowy dodatkowe, które uznamy za najlepsze w naszym przypadku.

Ubezpieczenie grupowe to produkt, który nabyć możemy wyłącznie za pośrednictwem naszego pracodawcy. Jest to oferta firmy ubezpieczeniowej, która współpracuje z naszym pracodawcą. Tutaj nasz wybór jest ograniczony wyłącznie do wariantu cenowego – zazwyczaj oferowane są trzy. Ubezpieczenie grupowe charakteryzuje się szerokim zakresem ochrony, niewysoką sumą ubezpieczenia oraz umową zawieraną na rok z możliwością kontynuacji.

Ubezpieczenie inwestycyjne to forma połączenia ochrony z inwestowaniem pieniędzy. Część składki, o której wysokości my decydujemy – jest inwestowana w określone fundusze. Czas trwania umowy jest zależny od nas, a w trakcie trwania umowy możemy zmienić wysokość inwestowanej składki.

Ubezpieczenie posagowe to z kolei polisa skierowana do osób, które chcą zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci. Jest to forma oszczędzania na czas osiągnięcia przez nich wieku dorosłego, kiedy to pieniądze z polisy będą mogły wspierać ich pierwsze dorosłe decyzje. Ubezpieczenie dodatkowo zabezpieczenia finansowo na wypadek utraty rodzica.

Ubezpieczenie rodzinne to forma ochrony, która uwzględnia potrzeby wielu członków rodziny – możemy w ramach takiego rozwiązania wybrać inną ochronę dla siebie, męża, dzieci, rodziców czy teściów. W ramach tego ubezpieczenia płacimy jedną składkę.

Ubezpieczenie bezterminowe to produkt ochronny, który zabezpiecza na wypadek śmierci ubezpieczonego, bez względu na jego wiek. Składka opłacana jest przez określony w umowie czas, jednak ochrona zapewniona jest dożywotnio. Te ubezpieczenie ma na celu wypłatę świadczenia bliskim po śmierci osoby ubezpieczonej, co pomaga w spłacie zobowiązań finansowych lub zorganizowaniu pochówku. Polisa charakteryzuje się niewysoką sumą ubezpieczenia i wąskim zakresem ochrony.

Kobiece sprawy w polisie na życie?

Znamy już podstawowe informacje dotyczące ubezpieczenia na życie, a teraz przyjrzyjmy się temu, jak polisa może wpłynąć na życie kobiety.

Przede wszystkim ubezpieczenie może nam pomóc w sytuacji, gdy planujemy rodzinę. Ubezpieczenie grupowe oferuje tutaj szeroki zakres wsparcia – świadczenie z tytułu narodzin dziecka, pobytu w szpitalu, prowadzenie ciąży. W przypadku polisy indywidualnej wymaga to od nas zakupu odpowiedniej umowy dodatkowej. Świadczenie z tytułu narodzin dziecka jest niezwykle ważne, ponieważ okres ciąży, jak i pojawienia się dziecka – wymaga od nas sporych nakładów finansowych. Każde dodatkowe wsparcie finansowe jest w tym wypadku przydatne. Przy zakupie ubezpieczenia należy jednak zwrócić uwagę na okres karencji, jaki przewiduje ubezpieczyciel w zakresie zajścia w ciążę. Karencja dotycząca narodzin dziecka wynosi najczęściej 10 miesięcy, co oznacza, że polisę powinnyśmy zakupić przed zajściem w ciążę.

Choroby kobiece również są uwzględniane w ubezpieczeniach na życie. Decydując się na umowę dodatkową w zakresie, poważnego zachorowania – możemy liczyć na wsparcie finansowe w sytuacji, gdy zachorujemy np. na raka piersi, czy szyjki macicy. Polisa nie uwzględnia wyłącznie poważnych chorób i w sytuacji, gdy będziemy wymagać operacji np. laparoskopowej z powodu leczenia endometriozy lub usuwania torbieli – możemy otrzymać świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu lub operacji chirurgicznej. Takie dodatkowe świadczenie możemy przeznaczyć na dowolny cel. W sytuacji chorób kobiecych warto również skorzystać z dodatkowych konsultacji u specjalisty, jeśli wybrane przez nas ubezpieczenie oferuje taką możliwość – dzięki temu możemy poznać opinię drugiego lekarza, który może widzieć inne możliwości leczenia.

Konieczne jest porównanie ofert

Zakup ubezpieczenia nie należy do łatwych decyzji – decydujemy się na wieloletnie zobowiązanie finansowe, trudno jest ustalić w jakim zakresie ochrona będzie nam potrzebna w tym czasie oraz jaka suma ubezpieczenia będzie najbardziej rozsądna. Nieznajomość rynku ubezpieczeniowego może dodatkowo skutkować tym, że przepłacimy za ubezpieczenie. Ważne jest zatem, by porównywać oferty, w czym pomoże nam np. ranking ubezpieczeniowy.

Skorzystać możemy również z pomocy kalkulatora ubezpieczeń na życie, jak np. https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator, gdzie możemy w oparciu o nasz wiek, zakres ochrony i preferowaną sumę ubezpieczenia – dowiedzieć się, ile będzie wynosić cena składki miesięcznej.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
ubezpieczeniepolisadla kobiet