ModaUczucia możesz wyrazić nie słowami, a symbolem. Podpowiadamy, jaką biżuterię wybrać na walentynki

Uczucia możesz wyrazić nie słowami, a symbolem. Podpowiadamy, jaką biżuterię wybrać na walentynki

Uczucia możesz wyrazić nie słowami, a symbolem. Podpowiadamy, jaką biżuterię wybrać na walentynki
Źródło zdjęć: © APART
02.02.2018 14:46, aktualizacja: 05.02.2018 09:03

Walentynki to święto, które obchodzimy od czasów średniowiecza, choć jego początki sięgają zamierzchłej przeszłości i czasów Imperium Rzymskiego. Nic więc dziwnego, że wokół dnia zakochanych narosło wiele legend, a znaczenie niektórych symboli popadło w zapomnienie.

Czytając ten artykuł dowiesz się, jakie jest pochodzenie najważniejszych walentynkowych motywów.

Data
Walentynki obchodzone są 14 lutego, a to szczególny dzień związany z patronem zakochanych. Gdy w III wieku n.e. cesarz rzymski Klaudiusz II zakazał udzielania ślubu swoim legionistom, biskup Walenty złamał postanowienie błogosławiąc pary bez względu na wiek i pochodzenie. Został za to wtrącony do więzienia. Tam zakochał się ponoć w niewidomej córce swojego strażnika, a według legendy pod wpływem miłości ta odzyskała wzrok. Gdy cesarz dowiedział się o cudzie, skazał więźnia na śmierć, a egzekucję wykonano właśnie 14 lutego.

*Czerwień *
Jeśli dzień zakochanych kojarzymy z jakimś kolorem, to z pewnością jest to czerwony. Walentynki swoją popularność zyskały dopiero w latach 90. między innymi za sprawą różnego rodzaju czerwonych ozdób, które utrwaliły się już w popkulturze. Kolor ten miał symbolizować męczeńską śmierć św. Walentego. Czerwień niesie więc ze sobą wiele dosyć sprzecznych emocji, może oznaczać porywczość, gniew, ale także - poprzez skojarzenie z krwią - życie, zdrowie, wigor i gwałtowne uczucia. Czerwień łatwo rzuca się w oczy, jeśli więc chcesz zwrócić uwagę kogoś z twojego otoczenia, warto postawić na czerwony akcent.

Serce
Najważniejszy z walentynkowych symboli o dosyć jasnym przekazie. Pochodzenie charakterystycznego kształtu nie jest jednak do końca znane. Być może nasi przodkowie wzorowali się na krowim sercu, które pod względem anatomicznym jest nieco podobne do walentynkowego kształtu. Pojawiły się również teorie, według których serce wzorowano na listku bluszczu, rośliny utożsamianej z greckim bogiem Dionizosem, patronem wina, odradzającej się natury, a także miłości. Być może za wzór posłużyły również dwa łabędzie, których łączące się szyje tworzą ten charakterystyczny kształt. Niektórzy doszukują się natomiast bardziej bezpośrednich odniesień, porównując kształt serca do kobiecych bioder.

Strzała
Serce przebite strzałą to nawiązanie do innego boga miłości, rzymskiego Amora, zwanego również Kupidynem. Uchodził za niesfornego syna bogini miłości Wenus i boga wojny Marsa. Choć w kulturze przyjął się wizerunek słodkiego grubaska z łukiem i kołczanem strzał, to Amor często przedstawiany był również z pochodnią, która miała rozpalać miłość mężczyzny i kobiety. Nowoczesny wizerunek zawdzięczamy między innymi Antoonowi van Dyckowi, który na obrazie „Amor i Psyche” umieścił wizerunek skrzydlatego Kupidyna porzucającego swój łuk i strzały przed ciałem leżącej kobiety. Choć ze względu na swoje skrzydła Amor mógłby kojarzyć się z aniołem, to Kościół początkowo bardzo potępiał ujednolicenie tych wizerunków, gdyż Amor kojarzył się raczej z cielesnym aspektem miłości.

Obraz
© Pixabay.com

Róża
Te kwiaty mają wiele znaczeń, które zmieniają się w zależności od koloru płatków. Białe róże symbolizują niewinność, czystość, a także bogate życie duchowe. Żółty kwiat może być zarówno symbolem zazdrości, jak i przyjaźni. Niebieska róża to oznaka czegoś niemożliwego, niedoścignionego, a także dążenia do ideału. Czerwona róża to natomiast jednoznaczny symbol gorącego uczucia łączącego osobę obdarowującą i obdarowywaną.

Pierścionek
Jeden z ważniejszych symboli ślubnych i oznaka miłości dwojga małżonków. Wybór ozdoby na palec nie jest tu przypadkowy. Zwyczaj ten wziął się od czasów starożytnego Rzymu, wtedy to przed zawarciem małżeństwa mężczyzna wręczał kobiecie pierścień. Gdy czasy stawały się niespokojne, a mąż musiał wyruszyć na wojnę, obręcz łamano i dzielono między zakochanymi. Miała to być swego rodzaju obietnica, że mąż powróci z wojny, a pierścień znów będzie cały. Idealny okrąg chroni miłość od zepsucia i zazdrości.

Gołąb
To właśnie one poza łabędziami uchodzą za ptasi symbol miłości i wierności. Niektórzy twierdzą, że gołąb przelatujący nad nowożeńcami to wróżba szczęścia i dobrobytu we wspólnym życiu. To dlatego niektóre pary po wyjściu z kościoła wypuszczają parę białych gołębi na wolność. Wszelkiego rodzaju podobizny ptaków stykających się dzióbkami to znak pocałunków i żarliwego uczucia.
Geneza większości symboli została już dawno zapomniana, choć używamy ich z powodzeniem do dziś. Warto jednak przypomnieć sobie o najważniejszych zwłaszcza przed tak ważnym dla zakochanych świętem.

Obraz
© Shutterstock.com

Artykuł powstał przy współpracy z marką Apart

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (37)
Zobacz także