Umywalka – wymiary standardowe i niestandardowe
50x40 cm – co najmniej tyle powinna mieć wygodna w użytkowaniu umywalka. Wymiary standardowe nie zawsze jednak pasują do szafki łazienkowej czy metrażu pomieszczenia. Jak więc wybrać odpowiednią szerokość i głębokość umywalki? Co wziąć pod uwagę podczas wykonywania pomiarów? Wyjaśniamy kłopotliwe kwestie związane z wymiarami umywalki nablatowej i szerokością blatu pod umywalkę nablatową.
11.01.2019 12:14
Umywalka podblatowa – wymiary
Wymiary pojedynczej umywalki podblatowej, czyli takiej, która najczęściej pojawia się w polskich domach, mieszczą się w przedziale od 35–70 cm (szerokość) do 25–50 cm (głębokość). W znacznym stopniu odpowiadają one za komfort użytkowania, jaki daje umywalka. Wymiary standardowe wynoszą 50x40 cm bądź 60x45 cm. W przypadku podwójnej umywalki podblatowej (z dwoma misami) najczęściej wybierane wymiary to 100x47 i 120x50.
Druga wartość, potocznie zwana głębokością umywalki, oznacza w praktyce odległość od ściany do rantu. Głębokość misy to wymiar, który odpowiada wysokości umywalki. W przypadku modeli podblatowych jest on na ogół niewielki, by misa nie zajmowała cennego miejsca do przechowywania na górnej półce pod zlewem. Wynosi standardowo 12–15 cm. Do kupienia są jednak również umywalki z dużymi misami ukrytymi w szafce.
Przed rozpoczęciem montażu warto pamiętać o pozostawieniu co najmniej 5 cm wolnego miejsca z jednej i drugiej strony umywalki, by podczas korzystania z niej dało się swobodnie unieść łokcie.
Umywalka nablatowa – wymiary
Inaczej wyglądają wymiary umywalki nablatowej, która znacznie różni się pod względem konstrukcji od umywalki tradycyjnej. Tutaj znacznie bardziej liczy się głębokość misy, która jest w całości widoczna, a tym samym staje się niezwykle istotnym elementem wystroju nowoczesnej łazienki. Głęboka umywalka zajmuje co prawda sporo miejsca (może więc nie sprawdzić się w bardzo małym wnętrzu), ale jest bardziej funkcjonalna niż płytka umywalka podblatowa, ponieważ pozwala na wygodne umycie włosów czy zrobienie ręcznego prania. Ergonomiczna misa o modnym okrągłym kształcie może mieć głębokość około 15–20 cm. Natomiast jej szerokość często bywa mniejsza niż w przypadku umywalki podblatowej (nawet poniżej 40 cm).
Okrągła i głęboka umywalka nablatowa to jednak nie reguła. Producenci coraz częściej wychodzą z propozycjami rozwiązań minimalistycznych, w których misa umieszczona na blacie przypomina miniaturowy brodzik prysznicowy lub japońskie naczynie o kształcie łódki. Takie nowoczesne umywalki mają wysokość mniejszą niż 10 cm. Wątpliwości budzi jednak wygoda ich użytkowania – jeśli woda płynie z kranu pod dużym ciśnieniem, umywalka z niskim brzegiem może sprawiać, że woda będzie rozchlapywała się na boki.
Z wymiarami misy ściśle związana jest szerokość blatu pod umywalkę nablatową. To kwestia nie tylko praktyczna, ale również estetyczna, dlatego blat powinien być widoczny po obu stronach umywalki. Standardem jest więc wybór takiego, który ma szerokość o co najmniej 20 cm większą niż umywalka. Dzięki dłuższemu blatowi woda nie chlapie bezpośrednio na podłogę, a przy zlewie można postawić podręczne akcesoria łazienkowe, takie jak mydelniczka czy kubek na szczoteczki do zębów.
Umywalka wolnostojąca – wymiary
W przypadku umywalki wolnostojącej – popularnej zwłaszcza w bardzo dużych łazienkach – wymiarem równie ważnym jak szerokość czy głębokość jest wysokość całkowita, mierzona od podłogi. Podlega ona regulacjom w dokumencie Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, gdzie podaje się, że górna krawędź umywalki powinna sięgać wysokości 75–80 cm od płytek łazienkowych. Można ją obniżyć z myślą o dzieciach, dla których optymalne byłoby 60–65 cm. Inaczej kwestia wygląda w normach europejskich, gdzie zaleca się wysokość 85–95 cm. Decydujący powinien być wzrost domowników. Jeśli przekracza on 170 cm, za optymalną wysokość umywalki wolnostojącej należy uznać 95 (lub nawet 100) cm. Dla osób o niższym wzroście w zupełności wystarczy 80 cm.
Pod względem wielkości misy umywalki wolnostojące nie różnią się znacznie od nablatowych. Standardowa szerokość mieści się w przedziale 60–40cm.