Unikaj siania trawy w lutym. Jest znacznie lepszy termin

Kiedy jest najlepszy moment na sianie trawy?
Kiedy jest najlepszy moment na sianie trawy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

15.02.2024 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Powoli w większości regionów Polski zima odchodzi w zapomnienie. Mnóstwo z nas z utęsknieniem wypatruje już wiosny i zaczyna planować prace w ogrodzie. Jeśli myślisz o sianiu trawy, to lepiej jeszcze chwilę poczekać. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas.

Zima powoli opuszcza Polskę, a to powoduje, że dni stają się coraz cieplejsze. Oczywiście na prawdziwą wiosnę musimy jeszcze chwilę poczekać, dlatego warto wstrzymać się z niektórymi pracami ogrodniczymi. Kiedy jednak należy zasiać trawę, tak by nie zaryzykować uszkodzenia korzeni przez mróz ani nie narazić młodych źdźbeł na mocne promienie słońca?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy jest najlepszy moment na siew trawy?

Według informacji, które podaje dziennik "Fakt", ogrodnicy zalecają, że najlepszy moment na zasianie trawy przypada między kwietniem a końcem maja. W tym terminie istnieje najmniejsze ryzyko przymrozków, lecz wciąż możliwe są obfite deszcze, co zapobiegnie przesuszeniu trawy. W tym okresie temperatura jest idealna dla kiełkowania i wzrostu nasion, dzięki temu, zanim nadejdą gorące, letnie dni, trawnik będzie miał szansę na prawidłowy rozwój systemów korzeniowych. 

Siew trawy w lutym czy marcu jest ryzykowny z powodu niskich temperatur i możliwych przymrozków, które mogą zaszkodzić młodym roślinom. Przed wysiewem nasion dobrze jest także zweryfikować prognozę, dlatego też o siewie trawy powinno zadecydować się dzień wcześniej. Najbardziej sprzyjającym warunkiem będzie słoneczna aura. Mimo że trawa preferuje wilgotne gleby, silne opady mogą nie sprzyjać nasionom.

Jak przygotować ziemię pod wysiew trawy?

Przed siewem należy odpowiednio przygotować glebę, usuwając kamienie, chwasty i resztki roślin, które mogłyby przeszkadzać w rozwoju trawy. Podłoże pod trawnik powinno być żyzne i przepuszczalne, dlatego zaleca się jego spulchnienie, wzbogacenie o piasek oraz próchnicę. Ważna jest też kontrola poziomu pH gleby, które powinno mieścić się w przedziale od 5,5 do 7. W przypadku, gdy gleba jest zbyt kwaśna, zaleca się dodanie wapna do podłoża.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także