Unikaj w lutym. Inaczej trawnik będzie straszyć łysymi plackami

Zima powoli się kończy, a wraz z pierwszymi powiewami wiosny warto pomyśleć o pracach w ogrodzie. Kiedy zasiać trawę, aby szybko cieszyć się pięknym, zielonym kobiercem? Niestety, musimy jeszcze poczekać.

Zbyt wczesne wysianie trawy może skutkować łysymi plackami
Zbyt wczesne wysianie trawy może skutkować łysymi plackami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.02.2024 14:21

Mimo że słońce i wzrost temperatury kusi do wiosennych przygotowań, na wiele prac ogrodniczych jest jeszcze zbyt wcześnie. Szczególnie hodowcy marzący o pięknym trawniku mogą już czuć pokusę do pierwszych prac. Nasion trawy nie warto jednak wysiewać za wcześnie. Termin jest w tym przypadku niezwykle istotny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idealny wiosenny termin siewu trawy. Luty to zły miesiąc

Nawet jeśli w lutym dominują temperatury dodatnie, jest to nadal zimowy i kapryśny miesiąc, po którym nie wiadomo, czego się spodziewać. Jeśli wysiejemy nasiona trawy zbyt wcześnie, nagły przymrozek może uszkodzić korzenie, a wtedy nasz wysiłek pójdzie na marne. Mogą pojawić się też charakterystyczne łyse placki.

Jeśli chcemy się cieszyć w ogrodzie pięknym, zielonym i zdrowym kobiercem, poczekajmy z tym co najmniej do kwietnia, a najlepiej do maja, gdy gwałtowny spadek temperatury jest już mniej prawdopodobny.

Przed wysiewem zawsze warto sprawdzić prognozę pogody. Nasionom trawy sprzyja słoneczna, ale też wilgotna aura. Na wysiew najlepiej wybrać dzień ciepły, bezwietrzny, jednak niezbyt gorący. Do pracy nie należy się też zabierać, gdy spodziewamy się ulewy. Silny deszcz wypłukuje nasiona oraz powoduje ich sklejanie.

Jak przygotować teren? Trawa lubi wilgotną glebę

Przed wysiewem nasion wypada odpowiednio zadbać o teren: usunąć kamienie, chwasty wraz z korzeniami i inne rośliny. Trawa najlepiej rośnie na żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie, którą przed wysiewem dobrze jest spulchnić. Słabszą glebę można wzmocnić kompostem, próchnicą lub dostępnym w sklepach ogrodniczych gotowym podłożem do zakładania trawnika. Warto też sprawdzić pH gleby, które powinno wynosić od 5,5 do 6,5.

Nasiona wysiewamy równomiernie, aby uniknąć tworzenia się nieestetycznych kępek. Po wysiewie przykrywamy je warstwą ziemi grubości ok. 1,5 cm – zbyt gruba utrudnia kiełkowanie, a zbyt cienka naraża nasiona na działanie wiatru, wody i ptaków. Na koniec ubijamy i regularnie podlewamy, aby trawa dobrze się ukorzeniła.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)