Trwa ładowanie...

Unikasz zobowiązań w związku? To wina twoich rodziców!

Obojętność rodziców lub ich nadmierna chęć sprawowania kontroli nad dzieckiem może być przyczyną ucieczki od zobowiązań w dorosłym życiu – sugerują naukowcy, których artykuł ukazał się w „Journal of Nervous and Mental Disease”.

Unikasz zobowiązań w związku? To wina twoich rodziców!Źródło: Thinkstockphotos
d6oq9wd
d6oq9wd

Obojętność rodziców lub ich nadmierna chęć sprawowania kontroli nad dzieckiem może być przyczyną ucieczki od zobowiązań w dorosłym życiu – sugerują naukowcy, których artykuł ukazał się w „Journal of Nervous and Mental Disease”. Dr Sharon Dekel z Uniwersytetu Tel Awiwu i prof. Barry Farber z Uniwersytetu Columbia przeprowadzili badania wśród 58 osób w wieku od 22 do 28 lat, z których 22,4 proc. unikało zobowiązań, wykazywało obawy przed intymnością, niechęć do dzielenia się z partnerem lub uważało partnera za zbyt absorbującego.

Analiza kwestionariuszy wykazała, że grupa ta była mniej zadowolona z jakości swoich relacji z partnerami niż osoby, które dążyły do zapewnienia sobie bezpieczeństwa w związku.

Teoria więzi mówi o tym, że zachowanie rodziców na wczesnym etapie rozwoju dziecka ma wpływ na kształtowanie się jego relacji z innymi ludźmi w przyszłości. Jeżeli więc rodzice nie poświęcają dziecku wystarczająco dużo uwagi lub są zbyt natrętni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jako osoba dorosła będzie bardziej skłonne do zachowań unikających – mówią naukowcy.

d6oq9wd

W dorosłym życiu tych osób pojawia się potrzeba zaspokojenia emocjonalnych potrzeb z dzieciństwa, dlatego w związkach często spotykany jest tu model „dziecko-rodzic”. Osoby reprezentujące styl unikający potrzebują kogoś, kto je doceni, w pełni zaakceptuje, będzie w stanie cały czas odpowiadać na ich potrzeby i nie będzie przy tym marudził czy zaplątywał się we własne problemy. Unikanie uzależnienia od partnera jest też mechanizmem obronnym – wyjaśnia dr Dekel.

Zrozumienie potrzeb tych osób jest dla psychologów istotne, gdyż są one mniej szczęśliwe i chorują częściej niż osoby czujące się w związkach bezpiecznie – dodaje badaczka.

(PAP/ma)

d6oq9wd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6oq9wd