GwiazdyUnikasz zobowiązań w związku? To wina twoich rodziców!

Unikasz zobowiązań w związku? To wina twoich rodziców!

Unikasz zobowiązań w związku? To wina twoich rodziców!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

16.12.2012 22:08, aktual.: 16.12.2012 22:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obojętność rodziców lub ich nadmierna chęć sprawowania kontroli nad dzieckiem może być przyczyną ucieczki od zobowiązań w dorosłym życiu – sugerują naukowcy, których artykuł ukazał się w „Journal of Nervous and Mental Disease”.

Obojętność rodziców lub ich nadmierna chęć sprawowania kontroli nad dzieckiem może być przyczyną ucieczki od zobowiązań w dorosłym życiu – sugerują naukowcy, których artykuł ukazał się w „Journal of Nervous and Mental Disease”. Dr Sharon Dekel z Uniwersytetu Tel Awiwu i prof. Barry Farber z Uniwersytetu Columbia przeprowadzili badania wśród 58 osób w wieku od 22 do 28 lat, z których 22,4 proc. unikało zobowiązań, wykazywało obawy przed intymnością, niechęć do dzielenia się z partnerem lub uważało partnera za zbyt absorbującego.

Analiza kwestionariuszy wykazała, że grupa ta była mniej zadowolona z jakości swoich relacji z partnerami niż osoby, które dążyły do zapewnienia sobie bezpieczeństwa w związku.

Teoria więzi mówi o tym, że zachowanie rodziców na wczesnym etapie rozwoju dziecka ma wpływ na kształtowanie się jego relacji z innymi ludźmi w przyszłości. Jeżeli więc rodzice nie poświęcają dziecku wystarczająco dużo uwagi lub są zbyt natrętni, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jako osoba dorosła będzie bardziej skłonne do zachowań unikających – mówią naukowcy.

W dorosłym życiu tych osób pojawia się potrzeba zaspokojenia emocjonalnych potrzeb z dzieciństwa, dlatego w związkach często spotykany jest tu model „dziecko-rodzic”. Osoby reprezentujące styl unikający potrzebują kogoś, kto je doceni, w pełni zaakceptuje, będzie w stanie cały czas odpowiadać na ich potrzeby i nie będzie przy tym marudził czy zaplątywał się we własne problemy. Unikanie uzależnienia od partnera jest też mechanizmem obronnym – wyjaśnia dr Dekel.

Zrozumienie potrzeb tych osób jest dla psychologów istotne, gdyż są one mniej szczęśliwe i chorują częściej niż osoby czujące się w związkach bezpiecznie – dodaje badaczka.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
dzieciństwoodpowiedzialnośćintymność
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także