Trwa ładowanie...

Upał w pracy? Zobacz, jak go przetrwać

Nie żyjemy w jednym z krajów śródziemnomorskich, gdzie z powodu gorąca często przerywa się pracę. Niemniej w Polsce również zdarzają się upalne dni. Jak przetrwać upał za biurkiem?

Share
d3edmst

Nie żyjemy w jednym z krajów śródziemnomorskich, gdzie z powodu gorąca często przerywa się pracę. Niemniej w Polsce również zdarzają się upalne dni. Jak przetrwać upał za biurkiem?

Czy bardzo wysoka temperatura może zmusić pracodawcę do skrócenia pracownikom dnia pracy?

Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy. - Kodeks pracy wyznacza tylko minimalne standardy. W wyjątkowych sytuacjach rzeczywiście można pracownikom skrócić czas pracy, ale np. z obowiązkiem odrobienia – mówi Alicja Biernat z Kancelarii Adwokackiej EIR Legal.
Podczas upałów szczególnie istotne jest, by pamiętać o ochronie kobiet w ciąży i karmiących. Mogą one wykonywać pracę do 3 godzin na dobę i tylko w pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza 30 st. C. Przysługuje im również prawo do 10 minut przerwy po każdych 50 minutach pracy.

d3edmst

W upalne dni pracodawca ma natomiast obowiązek zapewnić pracownikowi odpowiednie warunki. Biuro musi być wyposażone w klimatyzatory lub wentylatory, a dodatkowo w oknach powinny być odpowiednie żaluzje bądź rolety, zatrzymujące światło. Gdy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, przepisy nakazują zapewnienie pracownikom zimnych napojów. Powinna to być woda w butelkach oraz ogólnodostępne dystrybutory na zapleczu socjalnym.

Warto też dopilnować, by posiłki w pracy były lekkostrawne. Zamiast fast-foodów oraz tłustych dań, zdecydujmy się w porze lunchu na lekkie sałatki, chłodniki czy koktajle warzywno-owocowe. Podstawą jest też wypijanie minimum 1,5 litra wody dziennie, a w czasie długotrwałego upału – nawet do 3 litrów każdego dnia. Jeśli lubimy herbatę i kawę, warto wybrać ich mrożoną, orzeźwiającą wersję. Zrezygnujmy z napojów gazowanych, które są bardzo słodkie i tylko chwilowo gaszą pragnienie.

Źródło: infoWire.pl

d3edmst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3edmst
d3edmst