Mydlnica lekarska. Oczyszcza i regeneruje, ale czy wiesz, jak ją stosować w pielęgnacji?
Mydlnica lekarska to niepozorna roślina, którą można spotkać na wielu nizinnych terenach Polski. Ze względu na śliczne białe kwiaty bywa także rośliną uprawianą w przydomowych ogródkach, ale nie tylko. Mydlnica lekarska wykazuje szereg pożytecznych właściwości, które wykorzystywane są w szeroko pojętej kosmetyce. Co jeszcze warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie?
Jak sama nazwa wskazuje, mydlnica lekarska posiada duża ilość związków o charakterze detergentów. Obecnie z powodzeniem wykorzystywana jest do produkcji mydeł oraz szamponów. Warto również wykorzystać mydlnicę lekarską jako główny składnik domowych kosmetyków, szczególnie w przypadku preparatów dla przetłuszczających się pasm.
Mydlnica lekarska – jak właściwie działa?
Przede wszystkim mydlnica lekarska ma silne właściwości pieniące oraz oczyszczające. Jednocześnie zaś jest bardzo delikatna dla skóry i sprawdzi się u osób, które nie mogą na co dzień stosować silnych detergentów. Może być użyta zarówno do mycia twarzy, jak i włosów. Świetnie sprawdzi się w przypadku cery tłustej, wrażliwej i problematycznej, ponieważ szybko łagodzi objawy wielu chorób skórnych (np. łuszczycę, trądzik czy egzemę)
. Mydlnica lekarska zawiera w sobie związki saponiny, które odpowiadają za działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Regularne stosowanie kosmetyków z mydlnicy pozwala na utrzymanie pełnej regeneracji gruczołów łojowych. Jeśli zastosujesz wywar z korzenia mydlnicy lekarskiej, nie będziesz musiała myć włosów szamponem. Roślina ta idealnie oczyści kosmyki oraz zniweluje łupież razem z przetłuszczaniem się.
Mydlnica lekarska – domowe mydło w płynie
Wykorzystaj mydlnicę lekarską do stworzenia domowego mydła w płynie. Szczególnie pomocny okazuje się korzeń rośliny, który dostaniesz w każdym internetowym sklepie zielarskim. Jeśli chcesz stworzyć naturalny kosmetyk do pielęgnacji dłoni, koniecznie wypróbuj mydlnicy lekarskiej, ponieważ nie przesuszy i nie podrażni nawet najbardziej wrażliwej skóry.
Mydło z mydlnicy lekarskiej:
1. Zalej dwoma szklankami gorącej wody 5 łyżek mydlnicy.
2. Tak przygotowany wywar zostaw na pół godziny, a raz na jakiś czas ugniataj korzenie.
3. Następnie przelej wytworzone mydło przez sitko i wlej miksturę do dozownika.
4. Dla pięknego zapachu możesz również dodać kilka kropel olejku eterycznego.
Zobacz także: Mąka kukurydziana na włosy i skórę
Mydlnica lekarska – naturalny szampon
Podobnie jak mydło, szampon z mydlnicy lekarskiej jest banalny w przygotowaniu. Możesz stosować kosmetyk zamiennie z ulubionym szamponem, ale pamiętaj, że zbyt częste stosowanie mydlnicy lekarskiej na włosy może nieco przesuszyć pasma. Dlatego też jest polecany do włosów przetłuszczających się, ale nie zniszczonych.
Szampon z mydlnicy lekarskiej:
1. Wrzuć do garnka 4 łyżki korzenia mydlnicy i zalej dwoma łyżkami ciepłej wody.
2. Wstaw garnek na średni ogień i gotuj składniki przez 10 minut, regularnie mieszając.
3. Ostudź mieszankę, następnie odcedź i dodaj kilka kropli olejku (lawendowego lub pomarańczowego).
4. Stosuj ten szampon nieco inaczej – wywarem polej włosy, po czym dokładnie wmasuj w kosmyki oraz skórę głowy. Pozostaw miksturę na 5 minut i spłucz letnią wodą.
Mydlnica lekarska – płukanka przeciwłupieżowa
Oprócz szamponu możesz także wykorzystać mydlnicę lekarską do sporządzenia płukanki, która zniweluje łupież i wzmocni pasma. Już po pierwszym zastosowaniu zobaczysz, że włosy odzyskały objętość, a przy tym się nie puszą.
Płukanka z mydlnicy lekarskiej:
1. Do garnka wsyp 1 łyżkę korzenia mydlnicy i zalej dwoma szklankami wody.
2. Gotuj wywar na średnim ogniu przez 10 minut.
3. Następnie odcedź i polej pasma po umyciu włosów. Na koniec przepłucz głowę chłodną wodą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl