Ocet na włosy
Jednym z najpopularniejszych specyfików stosowanych do pielęgnacji włosów jest ocet jabłkowy, którego dobroczynne właściwości dostrzeżono także w przypadku odchudzania i walki z cellulitem.
15.05.2015 | aktual.: 15.05.2015 17:58
Chociaż sklepowe półki uginają się pod najrozmaitszymi kosmetykami do pielęgnacji włosów, coraz częściej wracamy do domowych sposobów mycia i odżywiania kosmyków. Nie dość, że są to metody, które nie nadwyrężą stanu naszego konta, to jeszcze są w pełni ekologiczne. Jednym z najpopularniejszych specyfików stosowanych do pielęgnacji włosów jest ocet jabłkowy, którego dobroczynne właściwości dostrzeżono także w przypadku odchudzania i walki z cellulitem.
Właściwości octu jabłkowego
Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji dojrzałych jabłek. Wykorzystuje się jabłka bardzo słodkie, zawierające dużo soku i cukru, od którego uzależniony jest proces fermentacji. Zawiera mnóstwo witamin, m. in. A, B1, B2, B6, C, E, i minerałów, np. żelazo, potas, miedź, wapń, magnez, fosfor i krzem. Działa zbawiennie na nasz organizm zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, np. aplikowany na włosy. [block position="indent"]32[/block]Niestety ma dosyć charakterystyczny zapach, który może przeszkadzać, dlatego zaleca się dokładne wypłukiwanie włosów po kuracji octowej. Nie zawiera żadnych sztucznych ulepszaczy, więc jest bezpieczny dla skóry.
Największą zaletą octu jabłkowego jest to, że nadaje on połysk włosom matowym, bez życia i bardzo zniszczonym. Ocet zamyka łuski włosów, przez co ich struktura staje się wygładzona. Włosy mniej się puszą i łatwiej układają. Zamknięcie łusek włosa powoduje także dłuższe zatrzymywanie pigmentu, zatem farba do włosów wolniej się wypłukuje, a kolor pozostaje intensywny.
Ocet jabłkowy działa także oczyszczająco, przyda się zatem w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Osoby, które narzekają na tzw. łupież kosmetyczny, także dzięki niemu lepiej poradzą sobie z wypłukiwaniem szamponu z włosów i skóry głowy. Ocet zakwasza skórę i włosy, czyli przywraca im naturalne pH, które zostaje zachwiane przez stosowanie zasadowych szamponów. Z tego powodu może łagodzić nadmierne wypadanie włosów, ponieważ dostarczone witaminy i minerały oraz kwaśne środowisko sprzyjają szybszemu wzrostowi i zdrowiu włosów. Jednakże płukanka z octu nie jest polecana przy bardzo jasnych włosach. Lepiej zastosować wtedy wywar z rumianku lub sok z cytryny.
Jak stosować ocet na włosy?
Płukankę z octu jabłkowego przygotowuje się bardzo prosto. Wystarczą zaledwie dwie łyżki stołowe octu na długie włosy (na krótkie jedna) oraz zwykła woda (może być mineralna lub przefiltrowana, bo nie zawiera kamienia i osadu). Ocet dodajemy do szklanki chłodnej wody i polewamy miksturą umyte wcześniej włosy. Aby płukanka miała szansę wniknąć we wszystkie włosy, drugą ręką delikatnie je roztrzepuj. Po kilkunastu minutach możesz przepłukać włosy samą wodą, aby pozbyć się zapachu, jednakże dobrze jest zostawić płukankę bez spłukiwania, aby mogła zadziałać skuteczniej. Właściwie od razu po zabiegu włosy powinny być bardziej błyszczące i lepiej się rozczesywać. Dzięki zamknięciu łusek staną się także bardziej miękkie i podatne na układanie, co docenią szczególnie panie o włosach falujących się lub kręconych, które lubią się puszyć.