UrodaWłosyRozjaśnianie włosów

Rozjaśnianie włosów

Rozjaśnianie włosów
Źródło zdjęć: © [Zdjęcie kobiety](http://www.shutterstock.com/pic.mhtml?id=86440105&src=id) / Shutterstock
Stylistka Małgorzata Sołek

24.04.2015 11:21, aktual.: 24.04.2015 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Wraz z nią ochota na radykalną zmianę w wyglądzie. Polki szczególnie często decydują się na rozjaśnianie naturalnego koloru włosów.

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Wraz z nią ochota na radykalną zmianę w wyglądzie. Polki szczególnie często decydują się na rozjaśnianie naturalnego koloru włosów. Na czym ono polega i jakie niesie ze sobą skutki uboczne? Zastanowimy się także, czy lepiej rozjaśniać włosy w domu, czy w salonie fryzjerskim.

Na czym polega rozjaśnianie włosów?

Rozjaśnianie włosów to nic innego jak pozbawienie ich naturalnego pigmentu w procesie utleniania przy użyciu środków chemicznych. Efektywność zabiegu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim łatwiej odbarwiają się włosy jasne, suche, zniszczone i cienkie. Rozjaśnianie jest zabiegiem silnie ingerującym w strukturę włosa, dlatego nie powinien być zbyt często powtarzany ani wykonywany przez osoby nie mające w tym zakresie żadnej wiedzy.

Rozjaśnianie włosów w domu

Czym grozi rozjaśnianie w domu? Wiele osób próbuje samodzielnie, przy użyciu drogeryjnych rozjaśniaczy lub, o zgrozo, wody utlenionej rozjaśniać włosy w domu. Jeśli już uparliśmy się na domowy zabieg, to przynajmniej oddajmy się w ręce znajomej lub osoby z rodziny, która ma już z tym jakieś doświadczenie. Samodzielne rozjaśnianie włosów często kończy się uzyskaniem nierównomiernego koloru, a co gorsze, nawet uzyskaniem na włosach wstrętnej żółci. Nieumiejętne rozjaśnianie niszczy włosy i powoduje ich przesuszenie. Jedyną zaletą domowego zabiegu jest bardzo niska cena. Należy pamiętać, że kolor na opakowaniu rozjaśniacza prawie nigdy nie będzie taki sam. Dlatego po rozjaśnieniu włosów należy nałożyć na nie farbę w pożądanym kolorze.

Jeśli jesteś blondynką i zależy ci na delikatnym rozjaśnieniu, możesz zastosować domowe płukanki. Najlepsze do tego celu będą wywary z rumianku lub sok z cytryny. Aby naturalne składniki mogły zadziałać, należy wystawić wypłukane lub natarte włosy na działanie promieni słonecznych. Absolutnie nie stosujemy wody utlenionej. Nawet jeśli uda nam się uzyskać za jej pomocą ładny kolor, to włosy prawie natychmiast zaczną się kruszyć i będą przypominać siano. Ciężko je po takim zabiegu doprowadzić do porządku.

Rozjaśnianie włosów u fryzjera

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc wizyta u fryzjera. Fryzjerskie kosmetyki rozjaśniające zawierają znacznie więcej składników chroniących włosy. Bardzo często, aby uniknąć niezadowolenia klientek, fryzjerzy proponują stopniowe przechodzenie od ciemnego do jasnego koloru, np. poprzez odcienie pośrednie lub pasemka. Tylko doświadczony specjalista jest w stanie kontrolować czas, który potrzebny jest twoim włosom do utlenienia się barwnika. Dzięki temu można uniknąć nadmiernego zniszczenia i przesuszenia włosów. [block position="indent"]21[/block]Niestety, nawet wizyta w salonie nie gwarantuje nam tego, ze włosy nie ulegną zniszczeniu, dlatego tak ważna jest pielęgnacja włosów rozjaśnianych kosmetykami do włosów farbowanych lub zniszczonych. Do włosów suchych polecamy maseczki z ekstraktem z henny oraz jedwab w płynie.

Co zrobić, jeśli kolor uzyskany w salonie lub w domu nie jest oczekiwanym przez nas platynowym blond, a przypomina raczej żółto-pomarańczowego kurczaka? Zazwyczaj kolor na włosach uzyskuje swój właściwy wygląd dopiero po kilku myciach, możemy zatem cierpliwie poczekać. Możemy też kupić w sklepie fryzjerskim specjalny srebrny szampon likwidujący żółte odcienie. Samo stosowanie kosmetyków do włosów blond pozwoli dłużej cieszyć się pięknym kolorem.

Źródło artykułu:WP Kobieta