Urządzenie tarasu w bloku. Przydatne wskazówki

Urządzenie tarasu w bloku. Przydatne wskazówki

Urządzenie tarasu w bloku. Przydatne wskazówki
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy
16.10.2018 14:33

Mieszkanie w bloku ogranicza możliwości obcowania na co dzień z naturą. Osoby, które łakną wypoczynku w przyjemnym, pełnym roślin kąciku we własnym mieszkaniu i dysponują tarasem, mogą zorganizować sobie taki zielony azyl. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Aranżacja tarasu w bloku – na co zwrócić uwagę?

Przy urządzaniu tarasu w bloku warto wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy, takich jak jego powierzchnia, wytrzymałość czy zapewnienie prywatności.

Jedną z najważniejszych spraw podczas* aranżowania tarasu w bloku* jest wzięcie pod uwagę jego powierzchni. Duże tarasy będą wymagały większych mebli i licznych roślin. Te mniejsze będzie należało umeblować skromnie i nie przesadzać z drzewkami i kwiatami, a by pozostawić sobie miejsce na odpoczynek.

To jak skonstruowany jest taras, również będzie miało znaczenie. Chodzi między innymi o zachowanie prywatności, obecność w pobliżu wylotów kominowych czy wytrzymałość podłogi. Ta ostatnia pozwoli wybrać odpowiednią nawierzchnię, która nie obciąży konstrukcji.

Obraz
© Materiały prasowe

Nie bez znaczenia powinna być również estetyka całego bloku. Zachowanie umiaru, jeśli budynek jest skromny i odpowiedniej kolorystyki, sprawi, że nasz taras go nie oszpeci, a kto wie, może nawet ozdobi.

Jak zagospodarować taras w bloku?

Przy aranżacji tarasu w bloku wybrać trzeba będzie nawierzchnię, meble, zadaszenie oraz panele lub inne formy zasłon, które dodadzą prywatności. Nie bez znaczenia będzie również roślinność.

Meble na taras w bloku to kwestia, która wato dobrze przemyśleć. Na dużych tarasach sprawdzają się kanapy i narożniki z rattanu. Do takiego zestawu łatwo dobrać donice, w których znajdą się drzewka i kwiaty. Przytulności dodadzą miękkie poduchy. Do niewielkiego tarasu w bloku pasować metalowe, ażurowe krzesła i stolik kawowy. Jeśli tylko powierzchnia pozwoli, warto postawić również na hamak czy wiszące krzesło, które dodadzą przestrzeni wakacyjnego klimatu. Przy tanim urządzaniu tarasu w bloku doskonałym rozwiązaniem będą meble z palet. Wystarczy je jedynie pomalować farbą lub zaimpregnować bejcą i na konstrukcję położyć wygodne poduchy.

Obraz
© Materiały prasowe

Również aranżacja zadaszenia postawi domowników przed trudnym wyborem. Do ich dyspozycji pozostają między innymi daszki ze szkła akrylowego, pergole, żagle przeciwsłoneczne, parasole czy markizy. Wybór zależy od preferencji gospodarzy i możliwości montażu.

Jeśli chodzi o podłogę na tarasie w bloku, to wybrać można spośród płytek mrozoodpornych albo betonowych, choć w ostatnim czasie furorę robią panele drewniane, również w formie mozaiki. Najtańszym i najłatwiejszym w montażu rozwiązaniem jest rozłożenie sztucznej trawy, która również świetnie ozdobi taras.

Prywatności dodadzą panele drewniane ustawione przy barierkach lub drewniane kratki, które mogą posłużyć za kwietnik albo podporę dla roślin pnących. Za świetną zasłonę uchodzą również tuje, ustawione jedna za drugą w wysokich donicach.

Rośliny na tarasie w boku – urządzanie przestrzeni

Spośród roślin idealnych na taras w bloku najpopularniejsze są tuje. To one zapewnią prywatność i będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie trzeba ich chować na zimę, a jedynie kontrolować wzrost.

Obraz
© Materiały prasowe

Spośród innych drzewek, które ozdobią taras w bloku, wymienić można sosnę kosówkę miniaturową czy jałowiec Gold Cone. Poza tym sprawdzą się niewielkie drzewka owocowe, między innymi mini morela czy karłowate drzewo cytrusowe. Tymi jednak trzeba będzie w zimie zaopiekować się w domu. Na tarasie w bloku dobrze wyglądać będzie niewymagający znacznego wysiłku w pielęgnacji bukszpan.

Poza tym roślinami kwiatowymi na taras w bloku będą tradycyjnie pelargonie, surfinie, stroiczki, bakopy czy werbeny. Miłośnicy ogrodnictwa bez problemu mogą zaaranżować przestrzeń na uprawę warzyw i zasadzenie ziół. W doniczkach wyrośnie rzodkiewka, cebulka czy botwinka.