Tytułujesz tak przelew dla członka rodziny? Proszenie się o kłopoty

Uważaj na tytuł przelewu
Uważaj na tytuł przelewu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

16.07.2024 20:13, aktual.: 16.07.2024 20:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Otrzymałeś pieniądze od najbliższej rodziny i ściga cię urząd podatkowy? Winny może być niepozorny błąd. Nie wszyscy wiedzą, że w przypadku darowizny bardzo istotny jest tytuł przelewu. Nieodpowiedni grozi kontrolą skarbówki.

Darowizny od osób bliskich zwolnione są z podatku. Otrzymując więc pieniądze od rodzica, małżonka, dziecka, rodzeństwa, macochy, ojczyma czy dziadków, nie zapłacimy podatku. Jednak nie wszyscy wiedzą, że aby zwolnienie przysługiwało, należy dopełnić kilku formalności.

Jednym z kluczowych aspektów prawidłowego przekazania darowizny jest odpowiednie oznaczenie tytułu przelewu.

Darowizna - jaki tytuł przelewu?

Polskie prawo przewiduje zwolnienie z podatku od darowizn. Aby jednak z niego skorzystać, konieczne jest odpowiednie udokumentowanie darowizny.

"Organy podatkowe i doradcy podatkowi radzą, że dokonując darowizny w formie przelewu na rachunek w banku, czy spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej trzeba wyraźnie wpisać w tytule przelewu, że jest to darowizna dla konkretnej osoby (osób). Np. "darowizna dla mojego syna Tomasza Malinowskiego". Wtedy jest jasne, że mamy do czynienia z darowizną a nie np. pożyczką, spłatą długu, czy inną okolicznością prawną. Ma to zasadnicze znaczenie także jeżeli chodzi o omawiane zwolnienie z podatku" - radzi Paweł Huczko z infor.pl.

Tytuły takie jak "na wakacje", "prezent" czy mniej oficjalne "kup sobie coś ładnego" to w tym przypadku proszenie się o kontrolę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bez jasnego oznaczenia, że przelew jest darowizną, może dojść do różnych nieporozumień. Przede wszystkim, organ podatkowy może zakwestionować charakter przekazywanych środków, uznając je np. za pożyczkę, spłatę długu lub inną formę zobowiązania. Taka sytuacja może prowadzić do konieczności udowadniania intencji darczyńcy, co bywa czasochłonne i problematyczne.

Zasada ta dotyczy to zarówno przelewu bankowego, jak i przekazu pocztowego. W obydwu przypadkach tytuł przekazu powinien jednoznacznie wskazywać na darowiznę oraz określać stopień pokrewieństwa, np. "Darowizna dla brata Andrzeja Kowalskiego".

Prosto na konto

Pamiętajmy też, że pieniądze muszą trafić bezpośrednio do obdarowanego. W przypadku darowizny pieniężnej od np. rodziców, aby mogła ona być zwolniona z podatku, środki muszą być przekazane na rachunek płatniczy nabywcy (czyli obdarowanego), jego rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo przekazem pocztowym. Nie może być to na przykład przelew od rodziców na konto dealera samochodowego w ramach darowizny auta dla dziecka.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (277)
Zobacz także