W jakiej odległości od płotu można sadzić tuje? Przepisy mówią jasno
W polskich ogrodach niezmiennie królują tuje, które dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi, są w stanie zapewnić nie tylko odrobinę prywatności, ale i osłonić przed hałasem i kurzem z drogi. Sadząc je, trzeba jednak pamiętać o ważnej zasadzie.
Potrafią zmienić się w prawdziwy zielony mur. To dlatego tuje, zwane też żywotnikami, stały się jednym z ulubionych nasadzeń w polskich ogrodach dla każdego, kto chce stworzyć naturalne ogrodzenie. Zanim jednak zaczniemy kopać dołki i zamawiać sadzonki ze szkółki, warto poznać zasady, które pomogą uniknąć konfliktów z sąsiadami i cieszyć się pięknem roślin. Polskie przepisy jasno określają, jak daleko od granicy działki można sadzić rośliny.
Zgodnie z regulacjami, drzewa i krzewy o wysokości do dwóch metrów powinny być sadzone co najmniej 50 cm od granicy działki. W przypadku wyższych drzew, minimalna odległość wynosi dwa metry. Takie zasady mają na celu nie tylko utrzymanie dobrosąsiedzkich relacji, ale także ochronę przed zacienieniem i uszkodzeniami ogrodzeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Uważaj przy sadzeniu tuj. O tym nie wolno zapominać
Ważna jest nie tylko odległość od granicy działki, ale i ta, w jakiej sadzimy poszczególne rośliny. Dla optymalnych warunków wzrostu, przy jednoczesnym zachowaniu planowanego efektu odgrodzenia od sąsiada lub drogi, należy sadzić tuje co najmniej co 50 cm, żeby wciąż były gęstym żywopłotem, nie powinno się sadzić ich dalej niż 70 cm jedna od drugiej. W ten sposób nie tylko damy im miejsce by rosły zdrowo, ale i zapewnimy sobie prywatność.
Kluczowy dla dobrego stanu tuj jest rodzaj gleby. Najlepsze są gleby lekko kwaśne i przepuszczalne. Dodanie kompostu wzbogaci ziemię w próchnicę. Warto pamiętać także o odpowiednim nawożeniu rośliny, najlepiej nawozem przeznaczonym do tych roślin, który zapewni nie tylko odpowiednie pH, ale i dostarczy właściwych minerałów.
Optymalny czas na sadzenie tui zależy od wielu czynników, w tym od sposobu ich zakupu. Najlepsze terminy to od wczesnej wiosny (od połowy kwietnia) do późnej jesieni (nie później niż sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami).
Jeśli wybierzemy tuje w doniczkach, przed posadzeniem warto zanurzyć je w wodzie, aby system korzeniowy odpowiednio nasiąkł. Tuje przeznaczone do sadzenia jesienią są zazwyczaj kopane z gruntu i wymagają odpowiedniego przygotowania gleby. Ważne jest, by unikać sadzenia w upalne, letnie dni, które mogą prowadzić do wysuszenia roślin.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.